Austrian převádí další rakouské decentrální linky na koncernové sesterské společnosti

03.09.2021 - EvropaV minulosti provozovala společnost Austrian kromě letů z hubu ve Vídni i lety z ostatních menších rakouských měst jako je Graz (Štýrský Hradec), Innsbruck (Oenipons, Inomostí), Linz (Linec), Klagenfurt (Celovec) a Salzburg (Salzburk, Solnohrad) do významných měst v Německu, rakouského největšího obchodního partnera. To bylo mnohdy spojeno s nocováním letadla nebo přeletem do Vídně. Mnoho z těchto spojů bylo z důvodu slabé poptávky v době pandemie oslabeno nebo rovnou přerušeno. Nyní by měl Austrian tyto "decentrální lety" do velkých hubů Lufthansy a Eurowings v Německu postupně předávat sesterským společnostem, zejména Air Dolomiti a společnosti Eurowings.

Pro druhé největší rakouské město Graz (291.000 obyvatel) je nejdůležitější linkou do Německa spoj do Mnichova, který obsluhuje 3x denně Lufthansa a 2x denně Air Dolomiti (obě rotace byly již převzaly právě od Austrianu). Dále se létá z Graze často do Frankfurtu, který obsluhuje 4x denně Lufthansa. Dále z Grazu existuje 2x denně linka do Düsseldorfu a Stuttgartu, které nyní právě obsluhuje Austrian. Tyto lety mají přejít podle posledních plánů pod Eurowings, který má v Düsseldorfu a Stuttgartu své báze. Nabídku destinací v Německu z Grazu uzavírají 3 lety týdně do Berlína nabízené konkurenčním EasyJetem.

Srovnatelný význam jako lety do Mnichova a Frankfurtu má pro Graz též linka do Vídně obsluhovaná Austrianem 4x denně. S výhledem několika let plánuje tuto linku Austrian nahradit přímými vlaky na vídeňské letiště, které již dnes několikrát denně jezdí. Cesta Railjetem trvá nyní 3 hodiny. Rakušané však plánují toto železniční spojení na jih od Vídně v budoucnu významně zrychlit. Alternativou je též jízda na vídenské letiště z Grazu autem. Cesta po dálnici trvá 2 hodiny a její délka je 207km.

Třetím největším rakouským městem je Linz (206.000 obyvatel). Vídeňské letiště je odtud po dálnici 210 km a dvě hodiny jízdy daleko. Ovšem vlakem je na vídeňské letiště cesta rychlejší - přímý spoj trvá jen 1 hodinu a 45 minut, spoje s přestupem necelé 2 hodiny. Vlakové spoje jsou navíc velmi časté a proto Austrian již zcela opustil obsluhu Lince letadly. Cestu mezi Vídní a hlavním nádražím v Linzi Austrian nabízí ve svém rezervačním systému ve spolupráci s dopravcem ÖBB. Opačným směrem cestujícím garantuje na vídeňském letišti přestup mezi Railjety ÖBB a letadly Austrianu.

Nejvýznamnějším leteckým spojením z Lince je tak linka do Frankfurtu, kterou obsluhuje 3x denně Lufthansa a 1x denně Air Dolomiti (tento spoj předal Austrian). Dále létá Austrian 2x denně do Düsseldorfu. Tyto lety by měly nově přejít pod Eurowings.

Čtvrtým městem Rakouska je Salzburk (155.000 obyvatel). Ze Salzburku je to autem blíž na mnichovské letiště (2 hodiny, 166km) než na vídeňské (3 hodiny, 325km). Dálnici do Vídně se časově vyrovnají přímé a stále relativně časté vlaky. Austrian na ně zcela sází, také vnitrostátní lety mezi Vídní a Salzburkem již neprovozuje a na relaci spolupracuje s rakouskými dráhami ÖBB. Nejvýznamnějším leteckým spojením jsou tak 4 lety Lufthansy denně do Frankfurtu, 3x denně létá Eurowings do Düsseldorfu, 1x denně létá Eurowings též do Hamburku a Berlína, kam létá 1x denně též konkurenční EasyJet. 5x týdně létá Eurowings i do Kolína nad Rýnem.

Nejdále od Vídně se nachází páté největší město Rakouska - Innsbruck (132.000 obyvatel). Vzhledem ke vzdálenosti přes 500km zde plánuje Austrian na lince do Vídně dlouhodobě zůstat. Mezi oběma městy nyní létá Austrian 5x denně. Druhým významným spojením je se 4 lety denně linka do Frankfurtu. Austrian má tyto spoje od října předat sesterské Air Dolomiti. Z Innsbrucku létal Eurowings též do Hamburku. Toto přímé spojení již však není v rezervačních systémech. Konkurenční EasyJet létá 5x týdně do Berlína.

Posledním městem které přehled rakouských sekundárních měst s leteckou dopravou uzavírá, je Klagenfurt (100.000 obyvatel). Cesta autem na letiště ve Vídni z něj trvá přes 3 hodiny a je dlouhá 330km. Cesta vlakem trvá přes 4 hodiny. I když Rakousko plánuje do budoucna právě na jih od Vídně velké investice do železnice a věří ve výrazné zkrácení jízdních dob. Dokud ovšem k výraznému zkrácení nedojde, plánuje sem Austrian dál provozovat leteckou linku z Vídně, kterou momentálně obsluhuje 3 lety denně. 4 lety týdně provozuje z Kolína nad Rýnem i Eurowings. 2 lety týdně do Berlína má v nabídce konkurenční EasyJet.

Airbus A319 společnosti Austrian na startu z letiště Innsbruck, únor 2020 (foto: briYYZ, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata