Austrálie nechce další lety Qatar Airways, žádost společnosti zamítla

24.07.2023 01:07 - Asie & AustrálieLetecká společnost Qatar Airways požádala před časem australské úřady o možnost přidat dalších 21 letů týdně na linkách z Dauhá do Brisbane, Melbourne a Sydney. Australské ministerstvo dopravy však této žádosti nevyhovělo. Podle australských médií lobovala za zamítnutí žádosti společnost Qantas, přestože je ve stejné alianci jako katarský dopravce.

Žádaných 21 letů by znamenalo navýšení počtu letů o 75 %. V současnosti Qatar Airways mají povoleno létat 28 letů týdně na pět australských letišť. Společnost vypravuje své dálkové lety do Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide a Perthu. Do Sydney aktuálně aerolinie nasazuje denně Airbus A380.

Boeing 777-300ER společnosti Qatar Airways přistává na letišti v Adelaide (foto: Mitch Coad/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

V roce 2020 byla australská veřejnost šokována událostí na letišti v Dauhá. Poté, co byl na letištních toaletách nalezen upuštěný novorozenec, muselo třináct Australanek vystoupit z letadla Qatar Airways, které bylo připraveno k odletu do Sydney. V přistavených sanitkách se musely podrobit gynekologickému vyšetření. Incident pobouřil nejenom veřejnost, ale také australské úřady. Ty tehdy uvedly, že některým ženám musela být po příletu do Austrálie nabídnuta psychologická pomoc.

Předminulý týden australská ministryně dopravy Catherine Kingová poslala dopis skupině těchto žen. Australským médiím se podařilo získat jeho obsah. Ministryně v něm mimo jiné uvedla: „Vaše zkušenost zůstává v mých myšlenkách, stejně jako v myšlenkách mých kolegů. Australská vláda nezvažuje další práva pro lety s Katarem.“ Skupina žen již dříve podala u australského soudu hromadnou žalobu na Qatar Airways, katarský úřad civilního letectví a provozovatele letiště Hamid v Dauhá za způsobenou ujmu. Qatar Airways žalobu odmítá s tím, že o nucených prohlídkách rozhodla katarská policie.

Na druhou stranu je potřeba říct, že během pandemie si Qatar Airways získal poměrně silné renomé tím, že nikdy nepřerušil své lety do Austrálie. To umožnilo evakuaci turistů, kteří uvázli v Austrálii a pomohlo s návratem Australanů, kteří byli v zahraničí.

S rozhodnutím ministerstva dopravy nesouhlasí subjekty působící v australském cestovním ruchu. Podle nich by katarský dopravce mohl přivézt do země další zahraniční turisty a přispět také ke snížení cen letenek, které jsou výrazně vyšší než před vypuknutím pandemie.

Témata