ATR dodal první letoun ATR 72-600 s novými motory PW127XT

01.12.2022 - EvropaFrancouzsko-italský výrobce ATR dodal v úterý 29. listopadu první ATR 72-600 vybavený novými motory PW127XT od Pratt & Whitney Canada. Letoun s novou verzí motorů zamířil k francouzské regionální aerolinii Air Corsica. Ta vloni na mezinárodním aerosalonu v Dubaji objednala pět strojů ATR 72-600 s těmito motory.

Zbrusu nový ATR 72-600 s motory PW127XT určený pro Air Corsica (foto: ATR)

Nový motor PW127XT má v porovnání předchozí verzí PW127M o 20 % nižší náklady na údržbu a o 3 % nižší spotřebu paliva. Výrobce ATR uvádí, že ve srovnání se stejně velikými proudovými letouny jsou spotřeba paliva a emise CO2 nižší až 45 %.

V kabině ATR 72-600 dodaného Air Corsica mají cestující vůbec poprvé v letounech k dispozici USB porty pro dobíjení elektronických zařízení.

Společnost Air Corsica se rovněž dohodla s ATR na 12leté smlouvě o údržbě letadel, která zahrnuje údržbu, generální opravy letadel, dodávky potřebných náhradních dílů a další služby.

(foto: ATR)

„Letouny ATR jsou základem našeho modelu letecké přepravy na Korsice. Prokázaly, že jsou správným typem pro naše krátké linky, který nám umožňuje omezit dopad na životní prostředí ostrova a uspokojit poptávku našich cestujících po rychlé, časté, spolehlivé a přitom nízkoemisní letecké dopravě,“ uvedla Marie-Hélène Casanova-Servas, předsedkyně dozorčí rady Air Corsica.

Společnost Air Corsica (dříve Compagnie Corse Méditerranée a CCM Airlines) je tradičním provozovatelem letadel ATR. V současnosti má společnost ve své flotile jeden ATR 42-500 a pět ATR 72-500. Vedle nich provozuje také čtyři Airbusy A320 a dva A320neo.

(foto: ATR)

Air Corsica operuje ze čtyř korsických letišť: Ajaccia, Bastie, Calvi a Figari, přičemž zajišťuje 44 % ročního objemu letů na Korsiku (v zimním období až 82 %). Po Air France Group je podle počtu přepravených cestujících druhou největší francouzskou leteckou společností. V letošním roce zajišťovala 24 vnitrostátních linek, z nichž dvanáct bylo provozováno v rámci závazku veřejné služby, a dalších dvanáct mezinárodní linek.

(foto: ATR)

(foto: ATR)

(zdroj: ATR Aircraft/Youtube)

Témata