Atény získají pravidelné spojení s Benghází v Libyi

01.03.2023 - EvropaŘecké ministerstvo zahraničních věcí dnes oznámilo, že dojde k zahájení leteckého spojení mezi Aténami a Benghází. Lety mají být zajišťovány řeckými společnostmi Marathon Airlines a Air Mediterranean. Společnost Marathon Airlines bude mezi oběma městy létat od 21. dubna do 30. října 2023 dvakrát týdně. Ještě přes spuštěním pravidelných letů uskuteční dopravce tři samostatné lety do Benghází. První z nich se má proběhnout ve čtvrtek 2. března a na palubě letu má být i řecký generální konzul v Benghází.

Embraer E-175 řecké společnosti Marathon Airlines (foto: Oksana Mitropoulou/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Benghází je centrem východní Libye a s 800 tisící obyvateli druhým největším libyjským městem. Sídlí zde provizorní vláda národní stability vedena premiérem Fathí Bášághem. Libye má v současnosti totiž dvě různé vlády. V hlavním městě Tripolisu pak sídlí mezinárodně uznaná vláda Abdala Hamída Dbaíby. Původním plán OSN počítal s volbami v roce 2021 a ustanovením jednotné vlády. Kvůli sporům však volby zatím neproběhly.

Řecko se snaží rozvíjet vztahy také s vládou v Benghází. Vloni v listopadu zde byl řecký ministr zahraničních věcí Nikos Dendias, který předal v Benghází šek s příspěvkem půl milionů eur na rekonstrukci místního přístavu.

Letiště Benina International v Benghází má vedle libyjských měst přímé letecké spojení s Tuniskem, Egyptem, Súdánem a Sýrií. Dosud jedinou linkou do Evropy bylo spojení Libyan Airlines do Istanbulu.

Témata