Ariana Afghan Airlines obnoví lety do Dubaje

08.11.2021 - Asie & AustrálieLetecká společnost Ariana Afghan Airlines plánuje dnes obnovit své pravidelné lety z Kábulu do Dubaje. Afgánský dopravce o restartu letů informoval na své facebookové stránce. Lety byly pozastaveny po obsazení hlavního města Kábulu hnutím Taliban letos v srpnu. Linka do Dubaje, která je v současnosti jedinou mezinárodní linkou společnost Ariana, bude provozována každý den. Jednosměrná letenka má podle informací Ariana stát 550 dolarů. Mluvčí společnosti uvedl, že o lety je obrovský zájem.

Ariana Afgan Airlines - Boeing 737-400 (foto: Papas Dos/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Již dříve obnovila pravidelné lety z Kábulu do Dubaje také afghánská aerolinie Kam Air. Před převzetím moci v Afghánistánu Talibanem byla linka do Dubaje velmi populární a hojně využívaná. Vedle afghánských dopravců na ní létaly také společnosti Emirates a flydubai.

Po obsazení Kábulu hnutím Taliban zatím nedošlo k obnovení pravidelných letů zahraničních dopravců. Jsou vypravovány jen charterové lety. Jako první tyto lety na komerční bázi začala provozovat pákistánská společnost PIA, která je však minulý měsíc pozastavila kvůli zásahům místních úřadů do provozu. Společnost si stěžovala, že některé lety byly kvůli neprofesionálnímu postupu výrazně zpožděny, se zaměstnanci aerolinie bylo jednáno urážlivě a údajně mělo dojít i k fyzickému napadení pracovníka PIA. Na druhou stranu činitelům Talibanu se zase nelíbili ceny letenek PIA, která chtěla za 40minutový let do Pákistánu v ekonomické třídě 1200 dolarů (26150 korun).

Témata