Američanka chtěla odletět z Vídně s granátem

11.07.2018 - EvropaO rozruch se v pondělí dopoledne postarala na vídeňském letišti 24letá turistka z USA. Američanka se podle policie v 9:15 dostavila v příletové hale terminálu 3 k přepážce celního úřadu s dotazem, zda si smí odvézt v odbaveném zavazadle do USA suvenýr, který nalezla předchozí den při túře v horské oblasti Dachsteinu. Suvenýrem byl nevybuchlý dělostřelecký granát z 2. světové války.

Wenn die Sammelleidenschaft zu weit geht…. Urlauberin fand beim Wandern einen vermeintlich harmlosen Gegenstand, den sie...

Zveřejnil(a) Polizei Niederösterreich dne Úterý 10. červenec 2018

Její dotaz spustil poplach, celníci informovali policii, která okamžitě uzavřela část terminálu 3 včetně výdeje zavazadel. Na místo se dostavila pyrotechnická jednotka, která „suvenýr“ vynesla mimo terminál a v bezpečné zóně blíže prozkoumala. Podle ní se jednalo o 30-ti centimetrový dělostřelecký granát ráže 7,5. Kvůli vadě však bezprostřední nebezpečí výbuchu nehrozilo.


Příletová hala terminálu 3 na vídeňském letišti Schwechat (foto: FrontOffice/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Státní zástupce v Korneuburgu potrestal turistku pokutou za nedbalost, která podle rakouského tisku dosáhla výše čtyřmístné částky v eurech. Samotný granát byl policií turistce zabaven. Neuvěřitelný příběh turistky doplnila informace rakouského bulvárního deníku Kronen Zeitung, podle které Američanka ještě před příchodem na letiště nalezený granát omyla v hotelovém pokoji, aby jí neušpinil kufr.

Štítky