Amelia koupí Embraery od belgického vojenského letectva

20.11.2020 - EvropaBelgické ministerstvo obrany se rozhodlo, že místo provozu vlastních letadel si bude stroje pro přepravu vládních činitelů pronajímat. Ministerstvo se již začátkem letošního roku dohodlo s belgickou společností Abelag Aviation na pronájmu dvou letounů Falcon 7X. Po téměř 20 letech tak belgické vojenské letectvo postupně ukončí provoz své vlastní letky složené ze dvou Embraerů ERJ135 a dvou ERJ145.

Belgický vládní Embraer ERJ135, který provozovaný belgickým vojenským letectvem (foto: Alan Wilson/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Ministerstvo všechny čtyři vládní Embraery ERJ135/145 prodalo francouzské společnosti Regourd Aviation, která od loňského roku provozuje pravidelné lety pod značkou Amelia. Podle serveru Aviation24.be byl již první letoun převeden na nového vlastníka. Druhý Embraer má být předán v prosinci a zbylé dva začátkem příštího roku. Součástí dohody je i odprodej skladovaných náhradních dílů pro tato letadla.

Společnost Regourd Aviation, která byla založena v roce 1977, se dlouhá léta zabývala zajišťováním privátních letů a ACMI pronájmy. V 90. letech 20. století začala firma expandovat do Afriky, když v Kamerunu, v Kongu a Demokratické republice založila letecké společnosti zaměřující se na VIP lety. V minulém desetiletí pak skupina založila ve Slovinsku aerolinii Aéro4M rovněž zaměřenou na privátní lety. Regourd Aviation se rovněž podílela na vzniku Guinea Airlines, které zahájily provoz v roce 2017.

V loňském roce se podařilo skupině uzavřít smlouvu na zajištění subvencovaných pravidelných letů z Rodez na jihu Francie na pařížské letiště Orly po dobu čtyř let. Linka byla v předchozích letech provozována společností Eastern Airways. Na lince začala Regourd Aviation létat 21. ledna 2020 s letounem Embraer ERJ145 a nabídla požadovaných 18 letů týdně.

Své lety skupina nyní nabízí pod značkou Amelia, která odkazuje na americkou pilotku Amelii Earhartovou, která v roce 1937 se svým letadlem zmizela nad Tichým oceánem. Nabídka pravidelných letů se v září letošním roce rozrostla o linku z Clermont-Ferrand na letiště Orly v Paříži.

Amelia dosud provozovala flotilu 15 regionálních letadel. Ta se skládá ze tří strojů Embraer ERJ135, sedmi ERJ145, jednoho ATR 72-600, jednoho ATR 42-500, jednoho Beechcraft 1900C, jednoho Falcon 900EX a jednoho letounu Embraer Legacy 600.

Štítky