Amelia bude obsluhovat dotovanou linku Štrasburk-Mnichov

19.03.2022 - EvropaOd 11.dubna 2022 bude létat Embraer 145 francouzské společnosti Amelia každý pracovní den na lince Štrasburk-Mnichov. Odlet ze Štrasburku je plánován na 11:00, odlet zpět z Mnichova ve 12:30.

Společnost Amelia vyhrála veřejnou soutěž na tříleté provozování této linky dotovanou místní samosprávou a již ji nabízí v rezervačním systému společnosti. Společnost Amelia je menší francouzskou leteckou společností patřící do skupiny Regourd Aviation. Ta byla založená v Paříži již v roce 1977. Zaměřuje se zejména na obsluhu spojení s malou poptávkou. V její flotile je 8 Embraerů 145, 1 Embraer 135, 2 letadla ATR 72-600 a jedno ATR 42-500.

Embraer ERJ145 společnosti Amelia, červen 2019 (autor: Anna Zvereva, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Linku Štrasburk-Mnichov v současnosti provozuje letadly Bombardier CRJ 900 společnost Lufthansa. Ta ji ovšem 9.4.2022 opustí, neboť ji dosud provozovala také jen díky dotacím francouzské samosprávy. V minulosti vyhrála totiž vyhrála Lufthansa soutěž na tříleté provozování této linky. Mezi 9.4.2019 a 9.4.2022 tak měla Lufthansa obdržet na provozování linky veřejnou podporu v celkové výši přes 1,13 miliónu euro. V současnosti létají různé letecké společnosti na více než 150 evropských trasách jejichž existenci dotují místní samosprávy. Jejich příspěvek má za cíl zatraktivnit spojení, které samospráva vnímá jako důležité pro svůj rozvoj. Zároveň však by tato spojení bez dotací nikdy nevznikla, neboť bez dotací by letecké společnosti mohly tato spojení vyhodnotit z hlediska možné ztrátovosti jako rizikové.

Lufthansa v současnosti létá za pomoci těchto dotací z Mnichova ve 12:05 a nazpět ze Štrasburku ve 13:15. Jenže na rozdíl od společnosti Amelia nabízí Lufthansa z Mnichova také možnost garantovaných návazných letů. Ani po ukončení dotovaných letů však Štrasburk zcela nezmizí z nabídky Lufthansy. Spojení do Štrasburku bude Lufthansa dál nabízet díky partnerské nabídce železniční dopravy, a to díky vlakům Deutsche Bahn na trase Frankfurt-Paříž, které po cestě ve Štrasburku zastavují. Vlaky 210km dlouhou trasu Štrasburk-Frankfurt urazí za 2 hodiny a 15 minut a Lufthansa nabízí ve Frankfurtu garantovaný přestup na své lety dál po světě.

Bombardier CRJ 900 společnosti Lufthansa CityLine, září 2007 (autor: Klever, Wikimedia Commons)

Právě nemožnost garantovaného přestupu ve velkém letišti může být pro společnost Amelia značně limitující. Zřejmě o této možnosti společnost dále jedná. Ovšem úspěšnější může být u KLM v Amsterdamu, neboť sem plánuje ze Štrasburku létat v pracovní dny dokonce 2x denně. Zřejmě jako náhrada původních letů společnosti Air France, která v minulosti feedovala partnerský hub KLM. Odlety ze Štrasburku plánuje Amelia na 6:40 a 18:25, lety z Amsterdamu nazpět v 8:50 a 21:45. Přestože má Amelia linku do Amsterdamu začít létat již 9.4.2022, stále ještě není v rezervačním systému společnosti.

Štrasburk je historické centrum Alsaska, regionu ležícího na západě Francie u hranic s Německem. V minulosti Alsasko střídavě patřilo Německu a Francii. Štrasburk má 287.000 obyvatel, je sídlem Evropského parlamentu, Rady Evropy a Evropského soudu pro lidská práva. Z hlediska ekonomiky je významný tamní přístav na řece Rýn a dodavatelské firmy automobilového a farmaceutického průmyslu.

Letiště ve Štrasburku se nachází zhruba 10km jihozápadně od centra města, v lokalitě Entzheim. Nedá se říci, že by se jednalo o leteckými společnostmi zapomenuté letiště. V roce 2018 jím prošlo přes 1,3 miliónu cestujících. Letiště obsluhuje zejména společnost Air France, která nabízí spojení do Amsterdamu, Lyonu, Marseille, Nice a Toulouse. Volotea létá na linkách do Bordeaux, Marseille, Montpellier, Nantes, Nice, Toulouse a nově i do Říma-Fiumicino. Dále například Brussels Airlines létají do Bruselu, Iberia do Madridu, LOT do Varšavy, Royal Air Maroc do Casablancy a Turkish létá do Istanbulu.

Dobré spojení Štrasburku se světem poskytuje také vysokorychlostní železnice. Cestu do téměř 500km vzdálené Paříže zvládnou časté rychlovlaky TGV za 1 hodinu a 46 minut.

kontrolní věž letiště Štrasburk, září 2017 (autor: Kevin B., Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata