Alandy ve spolupráci s Heart Aerospace prozkoumají možnosti využití elektrického letadla ES-30

30.03.2023 - EvropaŠvédský výrobce elektrický letadel Heart Aerospace a vláda Alandských ostrovů minulý týden oznámily, že budou spolupracovat. Společně chtějí prozkoumat možnosti využití vyvíjeného elektrického regionálního letadla ES-30 při rozvoji udržitelné letecké přepravy v tomto souostroví v Baltském moři.

Vizualizace elektrického letadla ES-30 nad Alandskými ostrovy (foto: Heart Aerospace)

Alandy jsou autonomní a demilitarizovanou částí Finska zahrnující Alandské ostrovy, jež leží mezi Finskem a Švédskem u vstupu do Botnického zálivu. Na ostrovech žije zhruba 30 tisíc švédsky mluvících obyvatel a švédština je zde jediným úředním jazykem. Alandské ostrovy mají autonomní vládu a parlament, který může vydávat zákony v některých oblastech.

Mariehamn, hlavní město Aland, leží necelých 150 kilometrů od švédského hlavního města Stockholmu a třetího největšího města Turku. Do Helsinek je to odtud necelých 300 kilometrů stejně jako do Tampere, druhého největšího finského města. Z tohoto hlediska se letadlo ES-30 jeví jako ideální pro nasazení a rozvoj bezemisního létání.

Regionální elektrické letadlo ES-30 určené pro přepravu 30 cestujících bude poháněno elektromotory, jež budou získávat energii z baterií. Dolet ES-30 výhradně na elektrický pohon bude 200 kilometrů. Díky turbomotorům poháněným na udržitelné palivo SAF bude k dispozici také prodloužený dolet 400 kilometrů, s 25 cestujícími pak 800 kilometrů.

Témata