Airbus získal v Dubaji nové objednávky na A330 MRTT a A400M

19.11.2021 - Asie & Austrálie



Spojené arabské emiráty objednaly na Dubajském aerosalonu další dva Airbusy A330 MRTT. Víceúčelový tankovací a transportní letoun je určen pro vojenské letectvo Spojených arabských emirátů. To převzalo první A330 MRTT v roce 2013 a v současnosti provozuje již tři tyto letouny. Stroje umístěné na vojenské základně Al Minhad nedaleko Dubaje jsou pod křídly vybaveny systémem pro doplňování paliva za letu.

Airbus A330 MRTT vojenského letectva Spojených arabských emirátů (foto: Airbus)

Dodávky dvou objednaných letadel mají být zahájeny v roce 2024. Součástí uzavřené dohody je také modernizace stávající flotily A330 MRTT na poslední verzi.

Další vojenskou zakázku získal Airbus od Indonésie, která objednala dva víceúčelové transportní letouny Airbus A400M. Součástí dohod je také podepsání záměru formou LOI na koupi dalších čtyř A400M. První objednaný letoun má být dodán v příštím roce.

Vizualizace Airbusu A400M ve zbarvení indonéského vojenského letectva (foto: Airbus)

Indonésie je v pořadí desátou zemí, která bude tyto transportní letouny provozovat. Podle indonéského ministra obrany Prabowa Subianta se počítá s letouny pro humanitární mise a rychlou reakci v případě katastrof. V případě potřeby jsou letouny A400M schopny přepravovat objemné a těžké náklady do odlehlých oblastí Indonésie.

Indonéské vojenské letectvo - Airbus A400M (foto: Airbus)

Témata