Airbus žaluje Qatar Airways o uhrazení ztráty spojené s dvěma nepřevzatými Airbusy A350

01.03.2022 - EvropaEskalace soudního konfliktu mezi oběmi společnostmi pokračuje. Tentokrát podal žalobu Airbus na Qatar Airways a domáhá se u soudu odškodnění za odmítnutí převzetí dvou objednaných letadel Airbus A350.

Spor mezi oběma stranami, nyní již o vyšší stovky miliónů dolarů, měl dosud tyto fáze:

  • společnost Qatar Airways zjistila odloupaný lak na dodaných letadlech A350,
  • společnost Qatar Airways letadla odstavila,
  • společnost Qatar Airways se domáhala u Airbusu o řešení závady a finanční odškodnění,
  • společnost Qatar Airways podala soudní žalobou o nahrazení ztráty za odstavení letadel k britskému soudu,
  • společnost Airbus jednostranně zrušila smlouvu na dodání 50 letadel Airbus A321neo z pohledu Airbusu problematickému zákazníkovi,
  • společnost Qatar Airways podala u britského soudu druhou žalobu - kde trvá na dodání letadel Airbus A321neo,
  • britský soud vydal předběžným opatření, aby Airbus do rozhodnutí soudu letadla nealokoval jinému zákazníku,

Spor tak nyní pokračuje dalším dějstvím. Dokumenty dodané při poslední žalobě Airbusu vůči Qatar Airways také umožňují nahlédnout pod pokličku utajovaných skutečností, které zřejmě bývají nejvýznamnějším zákazníkům s dostatečně velkou objednávkou poskytovány. Airbus totiž chce kromě kompenzace za dvě neodebraná letadla získat zpět i miliony dolarů z úvěrů, které dříve poskytl letecké společnosti Qatar Airways. Ta byla podobně jako jiné letecké společnosti citelně finančně postižena nízkou poptávkou v souvislosti s pandemií koronaviru, ovšem která získala štědrou státní pomoc Kataru ve výši 3 miliard amerických dolarů.

Qatar Airways v pondělí konstatoval, že kvůli odlupujícímu se laku odstavil další letadlo A350 - celkem je nyní z tohoto důvodu odstaveno 22 strojů. Za každý den si Qatar Airways nárokuje 206.500 dolarů za jedno odstavené letadlo. Letecký svět tak napjatě čeká na dubnová slyšení u londýnského soudu, jehož rozhodnutí může být významným precedensem pro vztahy mezi dopravci a výrobci letadel.

před 4 lety, dne 20.2.2018, dodal Airbus dopravci Qatar Airways první letadlo A350-1000 (zdroj: Media Kit společnosti Airbus)

Témata