Airbus začal informovat zákazníky o několika-měsíčních zpožděních dodávek nových letadel

10.02.2024 04:20 - EvropaEvropský výrobce letadel, společnost Airbus, začala podle agentury Reuters informovat své zákazníky o tom, že letadla s plánovaným dodáním zajména koncem letošního roku a začátkem příštího roku, mohou být kvůli zpožděním na straně subdodavatelů ve skutečnosti opožděna až o několik měsíců.

Pro Airbus začal letošní rok slibně. V lednu dodal o polovinu více nových letadel než v lednu loňského roku, který byl značně ovlivněn nedostatkem dílů a problémy v dodavatelskými řetězci. Podle řečníků na konferenci Airline Economics, která se konala minulý týden v Dublinu, budou však letos pro výrobce letadel omezujícím faktorem zejména subdodávky motorů. Jejich nedostatek a nedostatek některých jejich komponentů tak může výrobcům letadel a leteckým společnostem narušit plány k uspokojení oživené poptávky po létání.

Podle Steven Udvar-Hazyho ze společnosti Air Lease je již nyní normou zpoždění dodávek jednouličkových letadel jak u výrobce Airbus, tak i u výrobce Boeing, kolem 8 až 9 měsíců. Airbus loni dodal rekordních 735 letadel. Všeobecně se očekává, že i přes potíže u subdodavatelů komponent a zpožděné předání nově vyrobených letadel společnost Airbus loňský rekord letos ještě překoná. Analytici odhadují množství letos předaných nově vyrobených dopravních letadel společností Airbus na úrovni kolem 800 kusů za rok.


Airbus A321neo na testovacím letu v Toulouse, září 2016 (autor: BriYYZ, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata