Airbus testoval transportní letoun A400M na hašení požárů

26.07.2022 - EvropaSpolečnost Airbus ve spolupráci se španělským letectvem otestovala možnost využití transportního letounu A400M při hašení požárů. Na letoun byla instalována souprava pro hašení, která nevyžaduje žádné úpravy na draku letadla. Řešení Airbusu pro hašení požáru pro letoun A400M je typu roll-on/roll-off, díky čemuž je změna využití letadla velmi rychlá.

Do nákladového prostoru letadla umístěna nádrž na vodu s vypouštěcími potrubími, jež vedou na konec nákladové rampy. Systém umožňuje shoz až 20 tun vody během 10 sekund. Díky schopnosti A400M létat v nízkých výškách a manévrovat při nízkých rychlostech, může letoun přesně cílit shoz vody.

„Jsme silně přesvědčeni, že A400M může sehrát zásadní roli v boji proti stále rostoucí hrozbě, kterou představují lesní požáry," uvedl Mike Schoellhorn, ředitel Airbus Defence and Space.

Testování letounu Airbus A400M na hašení probíhalo ve Španělsku (foto: Airbus)

Testování letounu Airbus A400M pro hašení požáru probíhalo za denního světla také v minimální výšce 150 stop a rychlosti 230 km/hod. Cílem bylo ověřit funkčnost soupravy a schopnosti A400M při hašení požárů. Testování probíhalo ve spolupráci se 43. letkou španělského vojenského letectva stejně jako s dalšími evropskými organizacemi z oblasti hašení požárů.

Výsledky letů chce nyní Airbus analyzovat a využít při vývoji sériové verze protipožární soupravy. Dále se chce zabývat možnosti hašení v noci, což by dále rozšířilo možnosti nasazení a zvýšilo efektivitu při hašení.

Airbus zatím dodal celkem 109 letounů A400M. Tento transportní letoun je v současnosti v operačním nasazení u osmi států: Belgie, Francie, Německa, Lucemburska, Malajsie, Španělska, Turecka a Velké Británie. Španělské letectvo má v současnosti ve své flotile celkem 13 letadel A400M

Témata