Airbus otevřel v Hamburku montážní halu pro A321XLR

30.08.2023 20:51 - EvropaSpolečnost Airbus ve svém hamburském závodě ve Finkenwerderu dnes slavnostně otevřela novou halu pro montáž letadel A321XLR. V hale bude na ploše 9600 m2 probíhat montáž zadních částí trupů A321XLR. Na osmi stanovištích budou trupy vybavovány elektrickými a mechanickými systémy a dalšími prvky jako jsou okna, panely v kabinách, antény apod. Poté budou části trupů převedeny na finální montážní linku, na které proběhne konečná kompletace letadel A321XLR.

Slavnostní otevření nové haly pro Airbusy A321XLR (foto: Airbus)

Nová hala je vybavena nejmodernějšími prvky pro montáž letadel jako například automatizována logistika a částečné zautomatizování úkonů na jednotlivých stanovištích. K dispozici budou testovací stanice, které po montáži podrobí danou sekci zkouškám. Montážní stanoviště byly navrženy ve spolupráci se zaměstnanci tak, aby bylo zajištěny optimální podmínky pro práci. Na střeše hangáru je na ploše 3000 m2 fotovoltaika, která zásobuje hangár elektrickou energií.

„Hamburský závod Airbusu hraje významnou roli při vývoji a výrobě A321XLR. Díky novému, modernímu hangáru nyní rozšiřujeme kapacitu pro montáž trupů A321 a významně tak přispějeme k rozběhnutí produkce. Zároveň tím potvrzujeme důležitost Hamburku pro společnost Airbus,“ řekl André Walter, šéf výroby komerčních letadel Airbus v Německu.

Infografika společnosti Airbus k nové montážní hale ve Finkenwerderu (zdroj: Airbus)

Airbus A321XLR je pro evropského výrobce důležitým modelem, poněvadž na něj získal téměř 570 objednávek od 27 zákazníků. Díky přídavné palivové nádrži v trupu má mít letadlo dolet až 8700 kilometrů. To leteckým společnostem umožní letadlo nasadit například z Evropy do Indie nebo na východní pobřeží Spojených států. Kapacita A321XLR bude podle uspořádání kabiny 180 až 220 cestujících.

První zkušební let Airbusu A321XLR se uskutečnil v červnu loňského roku. Dodávka prvního letadla je plánována ve druhém čtvrtletí 2024.

Infografika přibližující dolet a další výhody A321XLR (zdroj: Airbus)

Témata