Airbus dodal první letoun ACJ TwoTwenty, převzala jej společnost Comlux

05.01.2022 - EvropaZ výrobního závodu Airbusu v kanadském Mirabele byl dodán vůbec první letoun ACJ TwoTwenty. Jedná se o variantu letounu Airbus A220-100 určenou pro zákazníky v segmentu business aviation. Nový letoun převzala švýcarská letecká společnost Comlux zaměřující se na poskytování služeb v oblasti privátních a VIP charterových letů.

Letoun ACJ TwoTwenty (foto: Airbus)

První ACJ TwoTwenty by měl v nejbližších dnech přeletět do Indianopolisu, kde v pobočce Comlux bude dokončena VIP kabina letounu. Tento první ACJ TwoTwenty by měl létat od počátku roku 2023 pro dubajskou hotelovou společnost FIVE, která bude rovněž vlastníkem letounu. Skupina FIVE vlastní luxusní hotel Palm Jumeirah v Dubaji, Jumeirah Village a další hotelové a residenční projekty. Letoun by měl létat v konfiguraci pro šestnáct cestujících. Skupina FIVE vloni v listopadu uvedla, že jejím cílem je přepravovat své hosty „v záviděníhodném stylu s dostatkem možností zábavy“.

Vizualizace interiéru letounu ACJ TwoTwenty určeného pro skupinu FIVE (foto: Comlux)

ACJ TwoTwenty nabízí dolet až 10460 kilometrů, což odpovídá zhruba dvanácti hodinám letů. Letoun tak konkuruje business jetům s ultra dlouhým doletem a velkým letounům přestavěným na VIP verzi. V porovnání s těmi prvními nabízí na své palubě výrazně více prostoru, druhé skupině pak chce konkurovat cenou a výrazně nižšími provozními náklady. Kabina letounu může být vybavena až šesti oddělenými prostory každý o ploše 12 m2.

Témata