AirAsia se dohodla s Airbusem na obnovení dodávek letadel A321neo

28.08.2022 - Asie & AustrálieGenerální ředitel společnosti Capital A Bhd, Tony Fernandes, pro agenturu Reuters uvedl, že dodávky zbývajících letadel z obří objednávky 362 Airbusů A321neo pro dceřinou společnost AirAsia budou po dohodě s výrobcem letadel obnoveny v roce 2024. Dodávka letadel má pak probíhat až do roku 2035. Z jedné z největších objednávek, které kdy evropský výrobce letadel získal, byla zatím dopravci dodána pouhá čtyři letadla. Poté situaci v letectví zdecimovala pandemie a státní restrikce v cestování. Další dodávky byly proto v době pandemie odloženy na neurčito. Minulý rok prodal Airbus jiným zákazníkům šest letadel A321neo, které byly původně určené pro společnost AirAsia.

Airbus A320neo společnosti Air Asia v HongKongu, říjen 2018 (foto: N509FZ, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Obchodní ředitel společnosti Airbus, Christian Scherer, uvedl, že nejnovější dohoda o obnovení dodávek letadel společnosti AirAsia je příkladem toho, jak výrobce letadel spolupracuje se zákazníky a dokáže se přizpůsobit dopadům pandemie. Také další asijské letecké společnosti totiž v současnosti jednají s Airbusem o změnách starších větších objednávek. Mají ovšem těžkou vyjednávací pozici. Mnohdy tak může až příliš velká objednávka z minulosti, která neodráží současnou realitu, vést u dopravce k úvahám o cestě směrem k bankrotu nebo soudem nařízené restrukturalizaci.

Také auditoři společnosti AirAsia již více než rok vyjadřují pochybnosti o její schopnosti pokračovat ve své činnosti v důsledku dopadů Covid-19 na odvětví cestovního ruchu. Prezident skupiny AirAsia Bo Lingam však k těmto pochybám uvedl, že letecká společnost důkladně přezkoumala svou síť a strategii flotily a předpokládá pokračující trend návratu poptávky po cestování.

Společnost AirAsia tento týden informovala, že za druhé čtvrtletí hospodařila stále se ztrátou. Ta se ovšem vlivem oživení poptávky již značně snížila. Společnost dále uvedla, že obdržela od jediného malajsijského poskytovatele finančních záruk souhlas s půjčkou až do výše 500 milionů ringgitů (120 milionů dolarů). Má se jednat o půjčku s 80% státní zárukou.

Témata