Air Tanzania létají po deseti letech opět do Ugandy

30.08.2018 - AfrikaLetecká společnost Air Tanzania otevřela 26. srpna linku spojující Dar es Salaam a Kilimanjaro v Tanzánii s Entebbe v Ugandě. Nové spojení je provozováno čtyřikrát týdně letounem Bombardier Q400 pro 76 cestujících. Air Tanzania tak obnovila své pravidelné lety do Ugandy po desetileté přestávce. Na trase mezi Kilimanjarem a Entebbe v současnosti létá rovněž soukromá tanzanská aerolinie Precision Air, která nabízí čtyři lety týdně obsluhované letouny ATR 72-500.

Air Tanzania - Bombardier Q400 (foto: Bombardier Commercial Aircraft)

Nová pravidelná linka do Kampaly je aktuálně třetí mezinárodní linkou Air Tanzania po spojeních do Moroni a Bujumbury. Management Air Tanzania plánuje další expanzi mezinárodních linek. Do konce letošního roku je v plánu otevření linek do Harare a Johannesburgu. Mluví se také o zahájení dálkových linek do Indie, Thajska a Číny.

Air Tanzania vznikly v roce 1977 po bankrotu East African Airways, společné aerolinie Keni, Tanzánie a Ugandy. Společnost se zprvu zaměřovala na vnitrostátní a regionální mezinárodní linky. Začátkem 80. let 20. století zahájila s letounem Boeing 707 dálkové lety do Frankfurtu, Říma a Londýna. V polovině 90. let pak byly dálkové linky z ekonomických důvodů zastaveny.

V roce 2002 byla Air Tanzania vládou částečně privatizována, 49 % akcií získaly SAA – South African Airways. Partnerství však skončilo neslavně, společnost dočasně zastavila v roce 2006 provoz a stát nakonec podíl SAA odkoupil zpět. O rok později Air Tanzania obnovila provoz jako malá regionální aerolinie. Po roce 2016 začal nový vzestup tanzanského národního dopravce, když byly uzavřeny objednávky na nové letouny Bombardier Q400, CS300 (nyní Airbus A220) a dokonce dva Boeingy 787 Dreamliner.

Témata