Air Serbia spustila lety do ruské Kazaně

28.09.2022 - EvropaSrbské aerolinie Air Serbia profitují z momentální situace, kdy na linkách mezi Ruskem a Bělehradem vzhledem k vzájemným sankcím okolních států EU a Ruska jsou jediným dopravcem, který je smí provozovat. Lety s přestupem v Bělehradu do cílových zemí EU jsou nyní pro ruské občany nejpohodlnějším možným leteckým spojením z Ruska. Přeci jen lety přes Turecko nebo Perský záliv jsou delší. Na jedné straně jsou linky do Ruska pro Air Serbia velmi ziskové, na druhou stranu jejich spuštění Air Serbia raději v tiskových prohlášeních na rozdíl od jiných nových destinací pro jistotu nezveřejňuje. Zřejmě má obavy z možného bojkotu celé aerolinie ze strany evropských zákazníků, přesně tak jako se to stalo společnosti Wizz Air, když jeho dceřiná společnost v Abú Dhabí chtěla spustit lety ze Spojených Arabských Emirátů do Moskvy. Pod tlakem sociálních sítí tak nakonec raději plánovanou linku zrušil.

Airbus A319 společnosti Air Serbia, červen 2014 (foto: Mark Harkin , Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Ale zpět ke společnosti Air Serbia a jejím linkám do Ruska. Ještě v únoru létala Air Serbia pouze do Moskvy-Šeremetěva a to jednou denně. Během konfliktu na Ukrajině nejprve Air Serbia přidala do Moskvy další 3 rotace týdně, a část z nich začala létat největším letadlem, které ve flotile má, Airbusem A330. V červnu pak Air Serbia začala létat také do Soči a Petrohradu. Od 12 června Air Serbia létá dvakrát týdně do Soči a od 18.června třikrát týdně do Petrohradu. Na obou v červnu přidaných linkách létá Airbus A319.

Nyní spustila Air Serbia ještě novou linku do Kazaně, centra Tatarstánu. Létá z Bělehradu dvakrát týdně v pondělky a čtvrtky v 18:00, nazpět z Kazaně odlétá ve 23:55 místního času. Lety provozuje letadlem Airbus A319. Vzhledem k momentální situaci v Rusku, kdy se mnoho mužů se snaží vyhnout mobilizaci a nasazení na Ukrajině odcestováním z Ruska, má momentálně Air Serbia všechny lety z Kazaně do Bělehradu až do 20. října beznadějně vyprodané. A 20.října jsou navíc k dispozici jen poslední 4 letenky v obchodní třídě.

Na ostatních linkách Air Serbia z Ruska je situace obdobná. První dostupný let z Moskvy je aktuálně 21. října, ze Soči 22. listopadu a z Petrohradu dokonce až 31. října. Je ovšem zřejmé, že do té doby se politická situace v Rusku zcela jistě změní. Ať již jen tím, že Rusko prostě zavede zákaz vycestování ze země všem mužům, kterých se může týkat mobilizace. Pro celý svět by bylo ovšem lepší, pokud by spíš do té doby došlo v Rusku ke změnám, které by ukončily nesmyslnou agresi na Ukrajině. Jenže poslední prohlášení ruských politiků spíše vypovídají o možné další eskalaci tohoto konfliktu.

Témata