Air Serbia otevírá další linku do Vídně

12.12.2019 - EvropaLetecká společnost Air Serbia spojí od 17. prosince Vídeň s druhým cílem v Srbsku. Vedle Bělehradu bude totiž provozovat také pravidelnou linku do Kraljeva, které leží 120 kilometrů jižně od hlavního města. Srbský dopravce bude novou linku provozovat dvakrát týdně vždy v úterý a v pátek letounem ATR 72. Před začátkem letní sezóny má být počet letů navýšen na tři týdně.

Terminál pro cestující letiště Morava v Kraljevu (foto: Ministry of Defense of the Republic of Serbia/Wikimedia Commons - CC BY 2.5)

Oznámení o otevření linky přišlo krátce poté, co Air Serbia jako jediný zájemce uspěla ve výběrovém řízení srbského ministerstva výstavby, dopravy a infrastruktury na zajištění pravidelného leteckého spojení Kraljeva s Vídní. V rámci tříleté smlouvy získá společnost ze statního rozpočtu 656 milionů srbských dinárů, v přepočtu 5,61 milionů eur. Další spojením, které se Air Serbia zavázala provozovat, bude linka spojující Kraljevo s řeckou Soluní.

Letiště v Kraljevu původně sloužilo jako vojenské srbské armádě a během leteckého bombardování NATO v roce 1999 bylo vážně poškozeno. V roce 2006 srbská vláda rozhodla o přeměně letiště na civilní. Byla opravena a rozšířena poničená dráha, postavena nová kontrolní věž a terminál pro cestující. V roce 2012 bylo letiště otevřeno, ale kvůli nedostatkům opravené dráhy nezískalo potřebné schválení do provozu. Odstraňování nedostatků spojení s byrokratickými postupy nakonec oddálily otevření letiště o sedm let.

Letos koncem června bylo letiště konečně uvedeno do provozu. Po Bělehradu a Niši je Kraljevo třetím letiště v Srbsku s pravidelnými lety. Vedle letů s cestujícími předpokládá management také rozvoj nákladní přepravy.

Témata