Air India si pronajme další Airbusy A320neo a Boeingy 777

08.12.2022 - Asie & AustrálieLetecká společnost Air India pokračuje po převzetím skupinou Tata Sons v rychlém posilování své flotily. Nově indický dopravce oznámil v pondělí pronájem dalších dvanácti letadel. Konkrétně se jedná o šest Airbusů A320neo a šest Boeingů 777-300ER.

Podle informace Air India budou letouny A320neo nasazeny na vnitrostátní linky a také krátké a středně dlouhé mezinárodní spoje. V současnosti společnost provozuje již 27 těchto airbusů, které létají v konfiguraci pro 162 cestujících (12 business class, 150 ekonomická třída). Boeingy 777-300ER, které budou mít na palubě čtyři cestovní třídy, mají umožnit rozšíření dálkových linek.

Air India - Airbus A320neo (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Všech dvanáct letadel bude Air India dodáno již v průběhu prvního pololetí roku 2023. Air India uvedla, že od svého převzetí Tata Sons si pronajala 42 dopravních letadel, aby co nejrychleji rozšířila své kapacity. To by ji mělo realizovat ohlášené ambiciózní plány na zvýšení podílu na indickém trhu. Společnost podle serveru Simple Flying v polovině listopadu zahájila jednání s Airbusem a Boeingem o velké objednávce.

Air India poroste také díky spojení s indickou aerolinií Vistara. Ta je společným podnikem mezi Tata Sons (51 % akcií) a Singapore Airlines (49 %). Obě firmy se dohodly na spojení s tím, že Singapore Airlines získají v Air India podíl ve výši 25,1 %. Singapurský dopravce se rovněž zavázal investovat do indického vlajkového dopravce 250 milionů dolarů. Další spojení čeká low-costové společnosti Air India Express a AirAsia India. Air India již koupila podíl v AirAsia India od malajské společnosti AirAsia Berhad. Podle dohody smí ještě rok používat značku AirAsia.

Témata