Air India najala šéfa nízkonákladové aerolinie Scoot

14.05.2022 - Asie & AustrálieNovým generálním ředitelem Air India se stane Campbell Wilson, který je v současnosti šéfem singapurské aerolinie Scoot, jež je dceřinou společností Singapore Airlines Group. Skupina Tata Sons hledala top manažera se zkušeností s řízením letecké společnosti. Wilson, původem z Nového Zélandu, má více než 25 let zkušeností v leteckém byznysu. V čele společnosti Scoot byl Wilson od jejího založení v roce 2011. Předtím působil na pozici viceprezidenta pro prodej a marketing Singapore Airlines. Postu generálního ředitele Air India by se Wilson měl ujmout 15. června, kdy nahradí dosavadního ředitele Ashwaniho Lohaniho.

Campbell Wilson (foto: Tata)

Tata Sons má velké plány s obnovou někdejší slávy Air India. Firma chce využít zkušeností Wilsona s budováním značky a řízením úspěšné aerolinie. Očekává se, že učiní důležitá rozhodnutí, která by měla posunout indického národního dopravce směrem k ziskovosti a nabídce prvotřídních produktů. Zatím není jasné, jak bude Air India transformována, nicméně očekává se, že dojde k modernizaci flotily letouny nové generace. Podle podmínek privatizace nesmí jeden rok po převzetí propouštět zaměstnance. Podíl Air India na domácím trhu setrvale klesá zejména kvůli ostré konkurenci domácích nízkonákladových společností.

Campbell Wilson je v pořadí druhým manažerem vybraným pro nejvyšší pozici v Air India. Tata Sons nejdříve v březnu oznámily jmenování Ilkera Ayciho, bývalého ředitele Turkish Airlines. Jeho jmenování šéfem indického národního dopravce vyvolalo silné protesty v indickém tisku zejména ze strany místních nacionalistů. Důvodem bylo zejména to, že Turecko má poměrně úzké vztahy s Pákistánem, který je nepřítelem Indie. Ayci se po této kritice oznámil, že se funkce ředitele Air India neujme.

Témata