Zvažované nové linky ITA Airways v příštím roce

12.10.2023 06:25 - EvropaPodle italského deníku Corriere Della Sera zvažuje společnost ITA Airways zavést v roce 2024 ze svého hubu v Římě mnoho nových spojení. Řada z nich má souvislost s plánovaným převzetím podílu ve společnosti německou Lufthansou, což avšak stále musí schválit příslušní regulátoři. A to nejen regulátoři v EU, ale i v USA a v Kanadě.

Zdroje deníku Corriere tvrdí, že příští rok plánuje ITA Airways zavést dvě nová dálkových spojení do Severní Ameriky. Od 7.dubna 2024 má ITA Airways létat z Říma do Chicaga a od 1.května 2024 do Toronta. Tyto destinace již ITA dlouhodobě jako člen Sky Teamu zvažovala, nicméně nyní se objevil aspekt Lufthansy respektive Star Aliance. Chicago je totiž hlavním uzlem společnosti United Airlines a Toronto zase společnosti Air Canada - partnerských společností Lufthansy za "velkou louží". V obou městech jsou navíc početné italské komunity. Kromě těchto nových linek zažádala ITA Airways 25.září americké ministerstvo dopravy o přidání codeshare s arabským dopravcem Saudi Arabian Airlines na své stávající spoje z Říma do Bostonu, Miami a San Franciska.

Podle připravené role v koncernu Lufthansy má ITA Airways expandovat zejména do Afriky a Blízkého východu. Očekává se, že společnost od června oznámí lety mezi Římem Fiumicino a Akrou (Ghana) a od července Dakarem (Senegal), což jsou historicky "silné" africké trhy, které kdysi obsluhovala nejprve Meridiana a později Air Italy.

Směrem z Říma na Blízký východ však plánovačům ITA Airways dělá starosti nízkonákladová konkurence, která má v Římě nebývale vysoký tržní podíl. I tak by ITA ráda od května otevřela z Říma linky do Rijádu a Džiddy, od června pak do Kuvajtu. Otázkou je také zda vzhledem k silné konkurenci otevřít ještě linky i do Ammánu a Bejrútu.

Zmiňované lety by měla ITA Airways oficiálně oznámit během veletrhu Ttg Travel Experience, který se má konat v Rimini v nejbližších dnech. Zdali budou zejména termíny zvažovaných nových spojení dodrženy však bude také záležet na dodávkách nových letadel, které má ITA Airways obdržet od evropského výrobce Airbus.

Airbus společnosti ITA Airways na letišti v Římě-Fiumicino, květen 2022 (autor: CAPTAIN RAJU, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata