Zemřel zakladatel a prezident Aegean Airlines

21.05.2018 - EvropaVe čtvrtek 17. května 2018 zemřel ve věku 78 let Theodoros Vassilakis, zakladatel a prezident Aegean Airlines. Po studiích v USA začal Vassilakis v roce 1961 podnikat na svém rodném ostrově Kréta. Postupně vybudoval několik společností a vytvořil tisíce pracovních míst. S jeho jménem je spojená významná řecká půjčovna aut Autohellas-Hertz nebo prodejce aut Autotechnica Velmar. Vassilakis se výrazně angažoval v rozvoji golfové turistiky, založil Crete Golf Club a podpořil řadu golfových turnajů.


Theodoros Vassilakis (uprostřed) se šéfem Lufthansy Wolfgangem Mayrhuberem na slavnostním večeru u příležitosti vstupu Aegean Airlines do Star Alliance v roce 2010 (foto: Aegean Airlines)

V roce 1994 koupil malou aerolinii Aegean Aviation, která se zabývala privátními lety a leteckou ambulancí. V roce 1999 již jako Aegean Airlines zahájila se dvěma letouny Avro RJ100 pravidelné lety, když otevřela spojení Athén s Heraklionem a Soluní. Aegean Airlines pod vedením Vassilakise stále rozšiřovaly své pole působnosti a na evropských linkách začaly konkurovat tradiční domácí společnosti Olympic Airways.

V roce 2010 se Aegean Airlines staly členem Star Alliance a v roce 2013 po několika pokusech převzaly domácího konkurenta, který se v té době přeměnil na Olympic Air. Z Aegean Airlines se stala pravidelně zisková letecká společnost, což nebylo v Řecku dlouho zvykem.

Theodoros Vassilakis aktuálně kontroloval přes své společnosti 34,17 % akcií Aegean Airlines a byl tak největším podílníkem v této aerolinii.


Theodoros Vassilakis (vlevo) na snímku s roku 2010 s CEO Star Alliance Jaanem Albrechtem (foto: Aegean Airlines)

Témata