Varig čeká na záchranu

26.05.2005 - Latinská AmerikaPortugalské aerolinie TAP – Air Portugal se s brazilským národním dopravcem předběžně dohodly na možném kapitálovém propojení. To je součástí záchranného plánu, který mají portugalské aerolinie do tří týdnů vypracovat pro svého partnera ze Star Alliance, který se již několik let potácí na pokraji bankrotu.

Již od svého vzniku v roce 1927 byl Varig vždy v brazilských rukách. Nyní kontroluje majoritní podíl nezisková organizace Rubem Berta, která reprezentuje zaměstnance společnosti. Ty již několikrát odmítli předat svůj podíl do rukou někoho jiného. Dluh společnosti však v poslední době narůstá tak rychle, že Rubem Berta již nemá jinou možnost.

Z několika subjektů byly vybrány právě portugalské TAP, které mají nyní tři týdny na prostudování celé situace a na předložení záchranného plánu. Jeho součástí by měl být právě kapitálový vstup odpovídající až 20 % společnosti a také převzetí managementu. Tento vývoj otevírá cestu možné strategické spolupráci obou dopravců, kteří patří k těm nejvýznamnějším v oblasti letů přes jižní Atlantik.

Štítky