V Rusku se zřítil Embraer Legacy, na palubě měl být také Jevgenij Prigožin

23.08.2023 19:33 - EvropaDnes odpoledne havarovalo v tverské oblasti soukromé letadlo Embraer Legacy 600. Mělo se jednat o stroj registrace RA-02795, který vlastnila tzv. Wagnerova skupina. Ruská agentura TASS uvedla s odvoláním na ruskou federální agenturu pro leteckou dopravu Rosaviacija, že na seznamu cestujících byl také Jevgenij Prigožin, šéf Wagnerovy skupiny.

Podle TASS letadlo patřící společnosti MNT Aero směřovalo z moskevského letiště Šeremětěvo do Petrohradu a na jeho palubě bylo deset osob. Po necelé půlhodině letu se Embraer zřítil a po dopadu na zem zcela shořel. Při katastrofě zahynulo všech sedm cestujících a tři členové posádky. TASS dále uvedl, že na místě havárie byly nalezeny ostatky čtyř těl.

Rosaviacija již zahájila vyšetřování nehody pro porušení pravidel bezpečnosti leteckého provozu. Dohled nad vyšetřováním si osobně převzal guvernér Tverské oblasti Igor Rudenja, protože chce, aby „proběhlo korektně a transparentně“. Podle telegramového kanálu Grey Zone bylo letadlo sestřeleno. Později kanál potvrdil, že Jevgenij Prigožin je po smrti. Podle kanálu se jednalo o akci zrádců Ruska.

Jevgenij Prigožin spolu se svými Wagnerovci vedl krátkou ozbrojenou vzpouru proti ruskému armádnímu velení, se kterým byl nespokojen. Při ní obsadili část Rostovu na Donu a poté několik tisíc bojovníku táhlo na Moskvu. Vzpoura byla ukončena za zprostředkování běloruského diktátora Lukašenka. Ke vzpouře došlo 4. června, zítra tak uplynou dva měsíce od této události.

Témata