V Ekvádoru vzniká nová domácí aerolinie. Ecuatoriana Airlines obdržely licenci.

13.11.2020 - Latinská AmerikaSkupina ekvádorský a amerických investorů založili v Ekvádoru novou leteckou společnost Ecuatoriana Airlines. Nyní nový dopravce získal od ekvádorského úřadu civilního letectví CNAC osvědčení leteckého provozovatele a potřebnou licenci k zahájení pravidelných letů.

Ecuatoriana Airlines chtějí využít příležitost, která vznikla ukončením provozu státní aerolinie TAME na jaře letošního roku, a zahájit pravidelné lety na vnitrostátních linkách. Jak vyplývá z udělených povolení, nová společnost chce otevřít linky z hlavního města Quita do měst Coca, Cuenca, Esmeraldas, Guayaquil,Loja, Macas, Manta, Quito, Santa Rosa a Tulcán.

Před přistáním na letišti Mariscal Sucre International v Quitu (foto: Murray Foubister/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Nový dopravce svým názvem odkazuje na Ecuatoriana de Aviación, které byly v letech 1957-2006 národní leteckou společností Ekvádoru. V 60. a 70. letech 20. století se jednalo o progresivní aerolinii, která vedle vnitrostátních linek a spojů po Jižní Americe, do USA létala také do Evropy (Madrid). Dálková flotila byla tvořena letouny Boeing 707 a McDonnell Douglas DC-10. Později v 90. letech Ecuatoriana de Aviación koupily i Airbusy A310.

Letoun McDonnell Douglas DC-10-30 společnosti Ecuatoriana de Aviación přistává mezinárodním letišti v Miami. Snímek z roku 1993 (foto: Torsten Maiwald/Wikimedia Commons - GFDL 1.2)

V současnosti jsou hlavními leteckými společnostmi v Ekvádoru Avianca a LATAM Airlines. Kolumbijský dopravce před šesti lety zakoupil místní aerolinii AeroGal, kterou přeměnil na Avianca Ecuador. Skupina LATAM pak má v zemi pobočku LATAM Ecuador, která létá na vnitrostátních linkách do nejdůležitějších měst.

Ekvádor měl do letošního roku také společnost TAME, která vedle vnitrostátních spojů zajišťovala lety do dalších v Jižní a Střední Americe a do USA. V posledních pěti letech přesáhla ztráta TAME výši 400 milionů dolarů. Po vypuknutí pandemie onemocnění covid-19 rozhodla v květnu ekvádorská vláda o zastavení provozu a následné likvidaci TAME.

Airbus A320 ekvádorské státní společnosti TAME je odbavován na letišti Quitu (foto: Kambui/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Štítky