V Afghánistánu havaroval ruský Falcon 10 mířící do Moskvy

22.01.2024 15:18 - Asie & AustrálieV noci na sobotu havaroval v severoafghánské provincii Badachšán ruský bizjet Dassault Falcon 10. Letadlo se zřítilo v odlehlé horské oblasti. O havárii informoval ruský letecký úřad Rosaviacija, potvrdilo jí také hnutí Taliban, které v Afghánistánu vládne.

Podle ruské agentury RIA se jednalo o sanitární let, kterým byla repatriována nemocná žena v doprovodu svého manžela z Thajska. Vedle manželského páru byli na palubě čtyři členové posádky, všichni občané Ruska.

Letadlo registrace RA-09011 odstartovalo z letiště U-Tapao v thajském městě Pattaya k sanitárnímu letu na moskevské letiště Žukovskij. Ve východoindickém městě Gaja posádka uskutečnila mezipřistání pro doplnění paliva. Další mezipřistání bylo plánováno v Taškentu.

Podle dostupných informací posádka oznámila nedostatek paliva, vyhlásila stav nouze a požádala o nouzové přistání na letišti Kulob v Tádžikistánu. Krátce poté měl letadlu vysadit jeden z motorů, následně i druhý. Agentura RIA uvedla, že jako možnou příčinu chybu ve výpočtu paliva a silný protivítr.

Afghánské úřady vyslaly do předpokládaného místa havárie záchranné týmy. Těm se podařilo letoun lokalizovat. Podle tiskového mluvčího Islámského emirátu Afghánistán Zabihuláha Mudžahída čtyři lidi havárii přežili. Osud zbylých dvou není jasný. Afghánská televize informovala, že jeden z přeživších dorazil do místní vesnice, kde znakovou řečí požádal o pomoc.

Témata