Tálibán podepsal smlouvu o provozování letišť v Afghánistánu

24.05.2022 - Asie & AustrálieHnutí Tálibán dnes slavnostně podepsalo smlouvu o provozování mezinárodních letišť v Afghánistánu. Společnost GAAC Solutions se sídlem v Abú Dhabí (Spojené Arabské Emiráty) má provozovat letiště v Herátu, Kábulu a Kandaháru, jak oznámilo hnutí Tálibán.

O zajištění provozu afghánských letišť mělo zájem i Turecko a Katar, které dokonce do země již vyslalo své technické specialisty. Zejména pro rivala Spojených Arabských Emirátů v Perském zálivu je toto rozhodnutí zklamáním.

Hnutí Tálibán se v srpnu 2021 prakticky bez odporu zmocnilo vlády ve většině země, včetně hlavního města Kábulu a obnovilo v zemi Islámský emirát a části původní monarchistické ústavy, která není v rozporu s právem Šárija. Západní země v koncem srpna 2021 narychlo evakuovaly ze země své občany a spolupracující Afghánce. Západní státy poté pozastavily většinu humanitární pomoci. Platby zastavily také Světová banka a Mezinárodní měnový fond. V říjnu 2021 se více než polovina z 39 milionů obyvatel Afghánistánu potýkala s akutním nedostatkem potravin. Jedním z akutních problémů země je i též i nevyhovující dopravní infrastruktura. Právě letecké spojení s okolními muslimskými zeměmi by mělo být základem pro zlepšení životních podmínek lidí této hornaté válkami zmítané země.

Budova letiště v Kábulu, rok 2008(autor: Carl Montgomery, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata