Ultra low-cost Spirit Airlines opět ve ztrátě, expanzi brzdí problém s motory

29.10.2023 21:34 - USA & KanadaAmerická nízkonákladová aerolinie Spirit Airlines hospodařila ve třetím čtvrtletí letošního roku se ztrátou 157 milionů dolarů. V meziročním porovnání ztráta vzrostla na čtyřnásobek. Celkové provozní výnosy meziročně poklesly o 6,3 %. Obsazenost letadel ve třetím čtvrtletí byla 81,4 %. Společnost neočekává, že by byla v zisku ve čtvrtém čtvrtletí.

Spirit Airlines uvedly, že důvodem ztráty je slabší poptávka cestujících a nižší ceny letenek. Společnost proto upravila své plány pro nejbližší období, ve kterém počítá s pomalejším růstem, než se původně předpokládalo. Až do odvolání aerolinie pozastaví od listopadu výcvik nových pilotů a palubních průvodčích. Vedení také umožní palubním průvodčím možnost vzít si volno.

Spirit Airlines - Airbus A320neo (foto: Spirit Airlines)

Provoz Spirit Airlines také komplikují technické problémy s motory Pratt & Whitney u letadel Airbus A320neo. Vyřešení tohoto problému si vyžádá několikaměsíční odstávku každého letadla s těmito motory. V lednu 2024 tak má být odstaveno celkem 13 Airbusů A320neo. Kvůli problému s motory bude celková kapacita společnosti stagnovat. Spirit Airlines jednají s RTX, mateřskou společností Pratt & Whitney, o finanční kompenzaci za tyto problémy.

Spirit Airlines v současnosti provozuje výhradně letadla od Airbusu. Její flotila se skládá z 19 Airbusů A319, 64 A320, 83 A320neo, 30 A321 a 8 A321. V loňském roce společnost přepravila 38,5 milionů cestujících, což bylo nejvíce v její historii.

Témata