Turkish Airlines ukončily jednání o vstupu do LOT

05.06.2012 - EvropaNejvětší turecké aerolinie se již nezajímají o vstup do LOT Polish Airlines. Turkish Airlines vydaly v pátek tiskové prohlášení, že představenstvo společnosti se rozhodlo ukončit jednání o možném vstupu do LOT. Vedení Turkish Airlines dospělo k názoru, že by investice měla vzhledem k pravidlům EU ve středně a dlouhodobém horizontu pro firmu omezené přínosy. Podle prohlášení budou Turkish Airlines hledat další příležitosti investice pro zajištění dalšího růstu.

Již dříve se objevily informace o rozdílných názorech v dozorčí radě ohledně vstupu do LOT Polish Airlines, jež souvisely s rozdílnými pohledy na další rozvoj Turkish Airlines. Překážkou se nakonec ukázala zejména legislativa omezující většinové vlastnictví pro subjekty ze zemí mimo EU. Oblast působení LOTu a výhodná strategická poloha letiště ve Varšavě s možností vytvoření dalšího hubu byla pro tureckého dopravce zprvu zajímavá. Řada analytiků však i přes tyto výhody zpochybňovala přínosy investice pro Turkish Airlines.

Polské ministerstvo financí drží v LOT Polish Airlines většinový podíl ve výši 68 procent. Dalším významným akcionářem je Regionalny Fundusz Gospodarczy, zbytek akcií drží zaměstnanci. Turkish Airlines byly zatím nejvážnějším zájemcem o vstup do LOTu. Jednání mezi oběma dopravci byla zahájena v lednu, od března měly Turkish Airlines pro bližší prozkoumání přistup k dalším obchodním datům polského dopravce.

Tomáš Hampl


Štítky: