Turkish Airlines požádaly o povolení pro lety do Austrálie

22.09.2023 21:35 - EvropaLetecká společnost Turkish Airlines požádala australské ministerstvo dopravy o povolení k zahájení pravidelných letů do Austrálie. Informoval o tom ve středu zpravodajský kanál Sky News Australia, kterému přijetí žádosti potvrdila australská ministryně dopravy Catherine Kingová.

Podle Sky News Australia se australský vlajkový dopravce Qantas rozhodl, že nebude povolení letů nijak bránit. Podle dřívějších informací australských médií chce společnost Turkish Airlines létat do Melbourne a Sydney, přičemž by lety měly mít mezipřistání v Singapuru.

Na základě platné letecké dohody mezi Tureckem a Austrálií mohou letecké společnosti z každé země provozovat sedm rotací týdně. Server Ch-Aviation koncem července uvedl, že turecký dopravce by měl zájem operovat až čtrnáct rotací týdně a získat pátou svobodu na lety mezi Singapurem a Austrálií. To by patrně vyžádalo doplnění smlouvy mezi oběma zeměmi.

Airbus A350 společnosti Turkish Airlines (ilustrační foto: jounigripen/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Podle všeho však australské úřady budou k požadavkům Turkish Airlines vstřícné. Opačný přístup zvolila Austrálie vůči Qatar Airways. Požadavek arabské aerolinie o navýšení letů do Austrálie o dalších 21 rotací týdně úřady koncem července zamítly. Podle médií za zamítnutí žádost lobovala domácí společnost Qantas, což vyvolalo kritiku firem působících v cestovním ruchu i cestujících, kteří si stěžují na vysoké ceny letenek.

Témata