Turkish Airlines, AnadoluJet a SunExpess obnovily mezinárodní lety

11.06.2020 - EvropaPolostátní společnost Turkish Airlines dnes po více než dvou a půl měsíční pauze způsobené pandemií koronaviru obnovila lety do zahraničí. První mezinárodní lety vedly dnes ráno z Istanbulu do Londýna a Düsseldorfu. Na let na londýnské letiště Heathrow společnost nasadila Boeing 787 Dreamliner, do Düsseldorfu pak Airbus A330-300.

Turkish Airlines - Boeing 777-300ER (foto: N509FZ/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Lety na mezinárodních linkách obnovila i dceřiná společnost AnadoluJet, která ráno vypravila první lety z Ankary do Berlína a Frankfurtu a dále z istanbulského letiště Sabiha Gökçen do Londýna-Stanstedu, Paříže-CDG a Amsterdamu.

Své lety do zahraničí restartovala také turecká aerolinie SunExpress, jež obnovila lety do Německa a Švýcarska.

Nízkonákladová společnost Pegasus Airlines plánuje obnovit lety do vybraných cílů v Německu a ve Švýcarsku tuto sobotu.

Všechny lety tureckých aerolinií mohou zatím využít jen občané členských států EU a turečtí občané mající povolení pobytu v cílové zemi nebo udělené některé z vybraných typu víz.

Turkish Airlines pozastavily mezinárodní lety s cestujícími v několika krocích. Nejprve společnost osekávala od poloviny března svůj letový řád do zahraničních destinací. Po rozhodnutí tureckého prezidenta Recep Erdoğana o zastavení všech mezinárodních letů z 27. března 2020 byla nucena létat jen na domácích spojích. Vnitrostátní provoz byl zastaven od 4. dubna poté, co turecká vláda rozhodla o zavedení karantény pro 31 největších měst.

Po zastavení pravidelných letů s cestujícími společnost vypravovala jen mimořádné repatriační lety, které zajišťovaly návrat Turků ze zahraničí. Omezujícími opatřeními zůstaly nedotčeny nákladní lety, na které společnost nasadila i letouny dříve sloužící pro přepravu pasažérů.

Témata