Pravidelné lety Turkish Airlines s cestujícími jsou zastaveny, společnost chce 20. dubna obnovit vnitrostátní lety

10.04.2020 - EvropaTurkish Airlines se i po vypuknutí epidemie snažily dlouhou dobu udržet alespoň část pravidelných linek pro cestujících v provozu. Společnost nejprve v polovině března pozastavila své linky do vybraných států, kde se rychle šířila epidemie koronaviru. Toto opatření se týkalo Německa, Francie, Španělska, Rakouska, Iránu, Iráku, Jižní Koreje a dalších států. Současně začala být z důvodu poklesu poptávky omezována kapacita na dalších linkách.

Boeing 787 Dreamliner společnosti Turkish Airlines je odbavován na letišti v Istanbulu (foto: KM B/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Turkish Airlines postupně osekávaly svůj letový řád až nakonec od 27. března chtěly podle prohlášení svého šéfa létat mezinárodně jen z Istanbulu do Addis Abeby, Hongkongu, Moskvy, New Yorku a Washingtonu. Konec těmto snahám o zachování alespoň minimálního provozu učinilo rozhodnutí tureckého prezidenta Recepa Erdogana z 27. března o zastavení všech mezinárodních letů z/do Turecka. Následující den byly Turkish Airlines nuceny pozastavit všechny své mezinárodní lety a kvůli opatření turecké vlády na zamezení šíření koronaviru omezit své vnitrostátní lety na 14 nejdůležitějších měst.

Konec vnitrostátních letů a tím všech pravidelných letů s cestujícími přišel v sobotu 4. dubna. Společnost reagovala na rozhodnutí turecké vlády o zavedení karantény pro 31 největších tureckých měst na 15 dnů. Opatření znamená zákaz cest do těchto měst i možnost z nich vycestovat.

Turkish Airlines plánují obnovit vnitrostátní lety 20. dubna, kdy by měla skončit karanténa pro největší města. Podle webu aerolinie jsou všechny mezinárodní lety pozastaveny do 1. května. Lety s cestujícími se nyní tak omezují na repatriační lety, které zajišťují návrat Turků za zahraničí.

Nepřerušeny jsou lety nákladní divize Turkish Cargo, která vedle běžných nákladních letů zajišťuje mimořádné lety s potřebnými zdravotními pomůckami. Nákladní divizi vypomáhají také letouny pro přepravu cestujících, jedná se zejména o Airbusy A330 a Boeingy 777.

Témata