Trade Air přerušil své vnitrostátní lety po Chorvatsku

05.05.2022 - EvropaChorvatská letecká společnost Trade Air pozastavila své vnitrostátní linky, které jsou provozovány v režimu závazku veřejné služby (PSO). Důvodem je, že skončila platnost smlouvy na základě byly tyto spoje provozovány. Ke stejnému přerušení přistoupila společnost v roce 2016, když skončila předchozí smlouva.

Trade Air létal tyto dotované vnitrostátní linky:

  • Osijek - Záhřeb - Osijek,
  • Osijek - Pula - Split - Pula - Osijek,
  • Osijek - Rijeka - Osijek,
  • Rijeka - Split - Dubrovník - Split - Rijeka.

Letoun L-410UVP-E české společnosti Van Air Europe, která vnitrostátní lety Trade Air zajišťovala (foto: Simply Aviation/Flickr - CC BY 2.0)

Nová čtyřletá smlouva o provozu PSO linek by měla začít platit od června. Zatím však nebyl oznámen vítěz soutěže na zajištění provozu těchto linek. Očekává se, že by lety mohly být obnoveny ještě v průběhu června. Podle chorvatských médií má Trade Air během léta zavést novou linku Osijek - Zadar - Rijeka. Linka má být nicméně spuštěna až po uzavření nové smlouvy.

Mapka vnitrostátních linek Trade Air (zdroj: trade-air.com)

Podle poslední smlouvy platné od roku 2016 došlo k rozšíření počtu letů, ale k zmenšení kapacity letadel. Embraer EMB-120 pro 30 cestujících byl nahrazen menším BAe Jetstream 32 nizozemské aerolinie AIS Airlines. Později začal provoz zajišťovat letoun L-410UVP-E pro 19 cestujících české společností Van Air Europe. Podle záznamů serveru Flightradar24 letoun registrace OK-LRA přeletěl 30. dubna z Osijeku zpět do Brna.

Témata