Také Finnair preventivně redukuje. Sníží počet letů o pětinu.

13.01.2022 - EvropaTaké společnosti Finnair dělá vrásky nízká poptávka a možné problémy s narůstající nemocností personálu. Člen aliance Oneworld se tak rozhodl ponížit počty letů v zimním letovém řádu o 20%. Dělá tak hlavně preventivně. Chce se tak vyhnout spontánímu rušení letů z hodiny na hodinu, což by cestující a hospodaření společnosti negativně ovlivnilo podstatně více. Očekává totiž v nadcházejím období razantní nástup varianty omikron a to právě v době, kdy se běžně populací šíří i chřipková epidemie. Podle finančního ředitele Finnairu, Ole Orvéra, však vyšší nemocnost pociťuje vedení společnosti již nyní.

letadla společnosti Finnair na letišti v Helsinkách, červenec 2020 (autor: Woodpecker, Media Kit společnosti Finnair )

Finnair tak v prvé řadě posune zahájení nově oznámené dálkové linky do Dallasu a Nagoye z února na období letního letového řádu. Rovněž přislíbené dodatečné frekvence do Osaky budou přidány až v létě. Sníží týdenní počty rotací dálkových linek. Například do Singapuru bude létat z Helsinek jen 2x týdně, do Hongkongu jen 3x.

Nejvíce bude ovšem Finnair škrtat tam, kde momentálně létá několikrát za den, aby cestujícím mohla společnost nabídnout alternativní let tentýž den. Orvér jako příklady destinací, kde zcela jistě dojde k redukcím letů uvedl Kodaň, Oslo, Paříž, Řím nebo Stockholm.

I přes tato všechna opatření, která by měla vést k minimalizaci neplánovaných rušení letů, Orvér upozorňuje, že není v moci dopravce ovlivnit rušení letů za která může počasí nebo stávka. Právě na 17. ledna je totiž ohlášena stávka finskou odborovou organizací. Finnairu zatím není jasné zda stávka ovlivní přímo provoz společnosti anebo dojde z důvodu stávky jen k prodlevám při údržbě letadel.

Finnair během pandemie umožňuje cestujícím ve všech třídách výjimečnou flexibilitu ve formě změny termínu cesty zdarma. Cestující mohou zdarma měnit termín cesty kolikrát potřebují. Momentálně tato výjimečná flexibilita platí do 28.února 2022.

Témata