Tající ledovec odkryl vrak C-53 ve švýcarských Alpách

17.08.2018 - EvropaVlna veder a kratší zima s nižšími srážkami přispěly i letos k rychlému tání alpských ledovců. V Bernských Alpách ve Švýcarsku se tak po letech objevil vrak amerického vojenského transportního letounu Douglas C-53 Skytrooper (vojenská verze DC-3).

Letoun měl 18. listopadu 1946 naplánovaný let ze základny Tulln (nedaleko Vídně) do Pisy s mezipřistáním v Mnichově, Štrasburku a Marseille. Další den po mezipřistání v Mnichově letoun oproti původnímu plánu, který počítal s obletem Alp, zamířil k Innsbrucku a dále pokračoval směrem na západ. Nad Bernskými Alpami se kapitán letadla Ralph H. Tate rozhodl kvůli silnému větru a sněhové bouři pro riskantní nouzové přistání na ledovci Gauligletscher ve výšce 3350 metrů nad mořem.

Po přistání na ledovci, které přežilo všech 12 osob na palubě letadla, začala posádka vysílat nouzový signál. Ten zachytili na mezinárodním letišti Orly i na základně Istres-Le Tubé. Cestující i posádka museli strávit dalších pět dnů na ledovci pouze s malými zásobami z letadla. Po třech dnech, 22. listopadu 1946, lokalizoval místo přistání pátrající letoun RAF. Další den dorazili na místo přistání pochodem první dva záchranáři.


Historický britský krátký film o záchranné operaci (zdroj: British Pathé/YouTube)

Kvůli nedostupnosti místa přistání bylo rozhodnuto, že záchrana osob proběhne letecky. Zkušení švýcarští piloti Victor Hug a Pista Hitz se dvěma lehkými letouny Fieseler Storch vybavenými lyžinami přistávají 24. listopadu 1946 poprvé na ledovci a odvážejí první cestující. Během devíti letů přepravili všechny osoby do bezpečí (podrobněji o přistání a záchranné operaci si můžete přečíst na serveru Technet). Průkopnická operace položila základy leteckého záchranářství v Alpách. O šest let byla založena švýcarská záchranná letecká služba Rega.

Vrak letounu byl krátce po záchranné operaci zcela zasněžen a pohlcen ledovcem. Část trosek letounu jako vrtule motoru byla objevena na Gauligletscher v létě 2012. Nyní ledovec po 72 letech vydal trosky celého letounu, díky pohybu ledovce však zhruba tři kilometry od původního místa přistání. Podle švýcarského serveru Swiss.info mají být trosky letounu odklizeny do začátku zimy.

Das Wrack des 1946 abgestürzten amerikanischen Militärflugzeugs war lange vom Gauligletscher eingeschlossen. Nun gibt es eindrückliche Bilder der freigelegten Trümmerteile.

Zveřejnil(a) Der Bund dne Čtvrtek 16. srpen 2018

Záběry vraku letadla na ledovci Gauligletscher (zdroj: Der Bund/Facebook)

Témata