Swiss zvažuje povinné klimatické kompenzace na vnitrostátních letech

10.07.2023 10:25 - EvropaLetecká společnost Swiss v současnosti provozuje jedinou vnitrostátní linku spojující Curych s Ženevou. Švýcarský magazín Bilanz přišel s informací, že švýcarský dopravce zvažuje, že bude na tuto linku prodávat letenky výhradně v tarifech Economy Green a Business Green, jejichž součástí je kompenzování emisí CO2 spojených s letem. Nyní příplatek za tento tarif činí 14,20 švýcarských franků za jednosměrný let (347 korun). Jiné tarify, než tyto zelené tarify by na této lince neměly být k dispozici.

Swiss provozuje celkem šest rotací denně mezi Curychem a Ženevou, přičemž na tuto trasu nasazuje letouny Airbus A220 a A320. Linka je využívaná především jako přípojný let k letům společnosti z Curychu. K dispozici je také železniční spojení mezi oběma městy jezdící v pravidelném taktu. Cesta vlakem však trvá přibližně tři hodiny.

Airbus A220-300 společnosti Swiss na letišti v Curychu (foto: Anidaat/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Cestující leteckých společností Lufthansa Group mají možnost kompenzovat dopady svých letů na klima dobrovolně formou zelených tarifů. Ty nabízejí v rámci skupiny společnosti Lufthansa, Austrian, Brussels Airlines, Swiss, Edelweiss, Eurowings Discover a Air Dolomiti. V případě, že by Swiss zavedl povinný zelený tarif pro všechny cestující, jednalo by se o první takový případ v rámci Lufthansa Group.

Společnosti skupiny kompenzují 20 % prostřednictvím udržitelného paliva SAF a z 80 % zapojením do projektů na ochranu klimatu. Dobrovolnou kompenzaci formou zeleného tarifu využívá velmi malá část cestujících. Podle serveru Aerotelegraph činil začátkem letošního roku podíl kompenzovaných letů jen 2 %.

Témata