Swiss ruší část letů. Kvůli malé poptávce a nedostatku personálu.

09.01.2022Zpřísňující se vstupní a karanténní předpisy mají velmi negativní dopad na vývoj počtu rezervací evropských leteckých společností. Evropští dopravci jako například Lufthansa, Austrian Airlines, Wizz Air a Ryanair již omezili nebo dočasně pozastavili provoz na různých destinacích. Nyní se k nim přidala také letecká společnost Swiss Airlines. Zruší přes zbytek zimní sezóny do konce března 2900 letů. Rozsah snížení odpovídá přibližně osmi procentům celkové kapacity společnosti.


Boeing 777 v livery "Faces of Swiss" na letišti v Curychu, duben 2016 (autor: Kambui, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

V letním letovém řádu 2022 plánuje dceřiná společnost Lufthansy létat oproti stavu před pandemií s flotilou menší o 15 letadel. Konkrétně to má být o deset letadel méně na krátkých a středních tratích. O pět méně má být v provozu dálkových letadel Airbus A330 a A340. Toto opatření není nové, Swiss o záměru v roce 2022 snížit flotilu informoval již v létě 2021. Management společnosti odhadoval, že v létě 2022 bude potřeba 80% kapacit před pandemií a na léto 2022 ohlásil nové destinace.

Manažeři společnosti si spočítali o kolik méně personálu budou díky tomuto snížení flotily potřebovat a rozdali v létě roku 2021 celkem 550 výpovědí. Z toho 334 letuškám. Nyní se však zdá, že se manažeři společnosti Swiss přepočítali a rozdali výpovědí až příliš mnoho. A to zejména vzhledem k faktu, že paralelní nabídku odchodu do předčasného důchodu využilo mnohem víc zaměstnanců než společnost původně očekávala. Navíc vzhledem k vyhlášenému povinnému očkování personálu společnosti hrozí, že Swiss budou nuceni opustit letos koncem ledna další zaměstnanci. Dopravce se totiž chce od konce ledna 2022 rozloučit se všemi, kteří se dosud nenechali očkovat proti nemoci Covid-19. Nabízí jim až 6 měsíců možnosti na rozmyšlenou. Ovšem jen formou neplaceného volna. Společnosti tak hrozí i přes zmenšenou flotilu zejména nedostatek letušek. Přibližně 200 letušek totiž stále nepředložilo doklad o očkování.

Současně tak podle švýcarského listu Tages Anzeiger začal Swiss oslovovat své bývalé zaměstnance, kterým rozdal výpovědi v roce 2021, zda by nebyli opět ochotni pro společnost začít pracovat. Není však veřejně známé za jakých platových podmínek. Kromě tohoto kroku, také společnost nabídla zaměstnancům se zkráceným pracovním úvazkem svůj úvazek navýšit na plný. A těm zaměstnancům, kteří mají dočasnou pracovní smlouvu, umožní požádat o změnu statusu na stálého zaměstnance. Aktuální zaměstnance chce také společnost Swiss požádat o přesčasové hodiny.

Sandrine Nikolic-Fuss, prezidentka odborové organizace kabinového personálu Kapers, je potěšena možností návratu bývalých kolegů. Situaci však komentuje slovy: "V létě roku 2021 jsme management informovali, že tolik výpovědí nedává smysl, neboť Swiss bude muset při růstu poptávky nové zaměstnance opět těžko shánět. Nevěřili nám a teď má díky tomu společnost problémy.". A dále pokračuje: "Mám kolegy, kteří byli propuštěni již během restrukturalizace v roce 2006 a pak je společnost nabrala znovu zpět. Poté byli opět propuštěni v roce 2021, aby jim nyní společnost Swiss opět nabídla pracovní smlouvu. Management společnosti Swiss se evidetně neumí poučit ze svých chyb.", uzavřela Nikolic-Fuss.

Témata