Swiss Air Rail propojí vlakem Mnichov a letiště v Curychu

11.05.2022 - EvropaLetecká společnost Swiss International Air Lines rozšíří v červenci svoji nabídku garantovaného přestupu na letišti v Curychu v případě příjezdu vlakem Švýcarských spolkových drah (Schweizerische Bundesbahnen - SBB) také nově o první velkou zahraniční destinaci - o bavorský Mnichov. Na šesti vlakových spojích denně mezi hlavnim nádražím v Mnichově a nádražím na letišti v Curychu bude Swiss garantovat přípoj i v případě zpoždění vlaku. V ceně společné "letenky" je také rezervace místa ve vlaku. Cestujícím v obchodní a první třídě bude zajištěno ve vlaku místo první třídy. Tito cestující navíc podobně jako často létající cestující se statusem Hon nebo Senator získají na nádraží v Mnichově také přístup do salónku Deutsche Bahn. Swiss tento produkt nabízí jako Swiss Air Rail.

vlak SBB směr Basilej na nádraží pod letištěm Curych , červen 2012 (autor: Chris j wood, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Nutno ovšem poznamenat, že letecká linka mezi letištěm v Mnichově a Curychem bude stále v provozu a to 6x denně. Budou ji provozovat Embraery 195 sesterské Air Dolomiti a CRJ-900 sesterské Lufthansa Cityline. Let je plánován na 50 minut. Je tedy otázkou, zda 3 hodiny a 21 minut dlouhá cesta vlakem na letiště do Curychu bude pro cestující alternativou, která je zaujme. Navíc, když mnichovské letiště má dostatek přímých leteckých spojení. Pravdou ovšem zůstává, že z centra Mnichova na místní letiště je nutné absolvovat 40-45 minutovou cestu, která by v případě jízdy vlakem z centra města na letiště do Curychu odpadla. Ovšem jen o něco delší cestu vlakem (3,5-4 hodiny) nabízí i mateřská Lufthansa - a to z mnichovského hlavního nádraží do svého největšího hubu ve Frankfurtu.

Přímé vlaky mezi Mnichovem a letištěm v Curychu zastavují po cestě na několika zastávkách. Mimo jiné i v rakouském Bregenzu. Swiss právě odtud službu Air Rail také nově spouští. Vzhledem k omezeným alternativám letecké dopravy a jízdní době z Bregenzu na letiště v Curychu 1 hodina 16 minut má zřejmě služba Swiss Air Rail lepší šance setkat se s relativně větší odezvou právě ve Vorarlbersku na západě Rakouska.

Letecká společnost Swiss tak pokračuje v postupném rozšiřování vlakových přípojů do měst ve spádové oblasti letiště Curych. Službu Swiss Air Rail již nabízí pro cestu do měst jako je Basilej, Lugano nebo Ženeva. Letos v létě se na těchto stávajících železničních trasách rozšíří služba Air Rail i do měst kde již tyto přímé vlaky zastavují. Swiss zavede Air Rail nově také do Bernu, Fribourgu/Freiburgu a Lausanne.

Témata