Švédská letecká společnost BRA zkrachovala

11.04.2020 - EvropaRegionální aerolinie BRA Braathens Regional Airlines oznámila začátkem tohoto týdne zrušení všech letů do 31. května 2020. Týž den společnost požádala příslušný soud o vyhlášení bankrotu, ochranu před věřiteli a povolení provést reorganizaci firmy. Soud již jmenoval insolvenčního správce, který bude odpovědný za další kroky.

Bankrot bude znamenat propuštění 600 zaměstnanců. Podle švédského tisku bude během reorganizace mít práci jen okolo 20 lidí. Krátce před zastavením letů management již propustil 180 zaměstnanců.

Letoun Avro RJ-100 společnosti BRA - Braathens Regional Airlines na letišti Bromma ve Stockholmu (foto: Ad Meskens/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Společnost chce po reorganizaci a skončení pandemie koronaviru obnovit své pravidelné linky. Otázkou je, zda se to v době očekávané recese podaří. Firma nicméně uvádí, že provoz je pouze přerušen a zdůrazňuje, že všechny prodané letenky zůstávají v platnosti.

Bankrot BRA postihl také společnosti German Airways a Amapola Flyg, které zajišťovaly svými letadly provoz vybraných linek. German Airways provozovaly formou ACMI pronájmu pro BRA jeden Embraer 190, přičemž od léta se počítalo s pronájmem čtyř letadel.

BRA - Braathens Regional Airlines - ATR 72 (foto: Bene Riobó/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

BRA Brathens Regional Airlines vznikly v roce 2016 s cílem sloučit pod jednou značkou lety Malmö Aviation a Sverigeflyg. Samotná BRA je virtuálním dopravcem, lety zajišťují sesterská Braathens Regional Airways. Vlastníkem společnosti je skupina Braganza, kterou kontroluje Per G. Braathen a jeho děti. V minulosti Braganza vlastnila norskou aerolinii Braathens SAFE, kterou v roce 2001 prodala SAS.

Témata