Braathens se stane součástí SAS Group

30.05.2001 - EvropaJak bylo minulý týden oznámeno, skandinávský SAS převezme norskou leteckou společnost Braathens ASA. SAS se dohodl s nizozemskou aerolinií KLM (vlastnila 30 %) a zakladatelskou rodinou Braathenů (38,8 %) na odkoupení jejich podílů při ceně 35 NOK za akcii. Zbývajícím akcionářům byl nabídnut odkup za stejnou cenu. Předpokládá se, že SAS získá zhruba 90 % podíl ve společnosti. Celková hodnota transakce byla vyčíslena na 1,127 mld. NOK. Součástí převzetí nejsou aktivity společnosti Braathens ve Švédsku (podíl ve společnosti Braathens Malmo Aviation), SAS počítá s jejich prodejem třetí straně.

Podle vyjádření vedení společnosti Braathens bylo převzetí společnosti vzhledem k její finanční situaci a posledním trendům v letecké dopravě jedinou možností. "Braathens by nepřežil bez kooperace se SAS," řekl viceprezident aerolinie Arne A. Jensen.

Braathens a SAS již dlouho soupeřily na norském domácím trhu. Tvrdá konkurence obou společností na malém trhu nemohla trvat věčně, soudí analytici. Letadla létala poloprázdná i přes značný pokles cen letenek. Braathens se stane součástí SAS Group, dojde ke vzájemné koordinaci provozu, optimalizaci letecké sítě a celkovému zeefektivnění činnosti. Začlenění do skupiny neznamená zánik značky Braathens, SAS počítá s jejím dalším rozvojem.

Společnost Brathens byla založena v roce 1946 jako rodinný podnik. V roce 1999 přepravila 7,7 mil. cestujících, flotila je tvořena 32 Boeingy 737-400/500/700, společnost zaměstnává 4 600 pracovníků.

Štítky