Stávka na letištích v Düsseldorfu a v Kolíně nad Rýnem

27.02.2023 - EvropaOdbory Verdi a odbory Komba pokračují v Německu v nátlakových akcích a výstražných stávkách. Důvodem je tlak na zlepšení podmínek zaměstnanců veřejných služeb jak na spolkové tak i na místní úrovni. Tentokrát budou postižena letiště v Kolíně nad Rýnem - Bonnu a v Düsseldorfu. Letiště v Düsseldorfu očekává během pondělka přes 200 zrušených letů, další lety mají být odkloněny na jiná letiště nebo zpožděny na další den. Kolín nad Rýnem očekává mezi pondělní ranní šestou hodinou a úterní ranní šestou hodinou zrušených 131 ze 136 plánovaných letů. V noci z pondělka na úterek má být také ukončena stávka v Düsseldorfu.

panoráma Kolína nad Rýnem, srpen 2017 (autor: Thomas Wolf, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

V Praze jsou oba plánované lety do Düsseldorfu s odletem v 9:00 a 20:30 zrušené. Ve Vídni jsou zrušeny do Düsseldorfu dva lety společnosti Eurowings a dva lety společnosti Austrian Airlines. Třetí let Austrianu s odletem z Vídně do Düsseldorfuv 17:35 je zatím v plánu. Ráno odletěl z Vídně let Austrianu do Kolína nad Rýnem a v plánu je též večerní nákladní let společnosti UPS. Zato oba lety Eurowings tamtéž jsou však již zrušené.

Před 10 dny zorganizovaly odbory Verdi podobný protest na 7 z 10 největších německých letištích. Tehdy byl Düsseldorf i Kolín nad Rýnem protestů ušetřen. Kromě dvou nejdůležitějších letišť v Severním Porýní-Vestfálsku se v pondělí uskuteční výstražné stávky i v mnoha dalších oblastech veřejného života v této nejlidnatější spolkové zemi. Postižena má být například městská hromadná doprava, výuka ve školách a také práce úřadů. Odbory v Severním Porýní-Vestfálsku plánují hned několik protestních shromáždění.


kontrolní věž na letišti v Düsseldorfu, květen 2021 (autor: Arne Müseler, Wkimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata