Spolupráce British Airways a American Airlines povolena

08.09.2003 - EvropaAmerický úřad dohlížející na zachování konkurence mezi leteckými společnostmi udělil společnostem British Airways a American Airlines povolení k omezené spolupráci na takřka všech linkách vyjma letů mezi Londýnem a americkými městy. Obě společnosti jsou klíčovými členy aliance Oneworld, ale jejich spolupráci brzdí restriktivní dohoda Bermuda 2, která reguluje leteckou dopravu mezi USA a Velkou Británií.

Nových možností začnou obě společnosti využívat již od 17. září, kdy se objeví první kódy American Airlines na letech British Airways a obráceně. V tento den se kód AA objeví na letech z letiště Londýn Heathrow do Abu Dhabí, Amsterdamu, Bahrajnu, Bruselu, Dubaje, Kodaně, Mnichova, Milána, Říma a Stockholmu. Kód BA se objeví na linkách z letiště Dallas-Forth Worth do New Orleans a San Antonia. Dále pak budou moci cestující využít code-sharingu na trasách z Chicaga do měst Cincinnati, Indianapolis, Minneapolis/St. Paul, Nashvill, New Orleans, Pittsburgh a San Antonio stejně jako na trase z Miami do Panama City.

21. září se rozjede spolupráce na linkách z Londýna Heathrow do Accry, Dohy a Maskatu.. Od 26. září bude v platnosti code-sharing na trasách z téhož letiště do Berlína, Bonnu, Düsseldorfu, Edinburku, Frankfurtu, Hamburku, Helsinek, Johannesburku, Kapského města, Kolína nad Rýnem, Lisabonu, Nice, Osla, Paříže, Prahy, Varšavy a Vídně. Další destinace by měly být oznámeny v lednu 2004 a v konečné fázi bude americký dopravce nabízet 110 destinací obsluhovaných britskými aeroliniemi. V letovém řádu British Airways se objeví až 187 destinací nalétávaných American Airlines. Jediné transatlantické lety, kterých se týká nová spolupráce, jsou linky American Airlines z Chicaga do Glasgow a Manchesteru a letů British Airways z Manchesteru do New Yorku.

Témata