Smartwings si stěžuje na turecké dispečery, hrozí zrušením všech letů do Antalye

30.06.2024 22:15 - Asie & AustrálieLetecká společnost Smartwings o víkendu informovala, že u nadprůměrného počtu letů dochází ke zpožděním, která jsou způsobena řízeními letového provozu a jsou tak mimo její kontrolu. Podle českého dopravce jsou tyto problémy způsobeny špatným řízením letového prostoru v evropském vzdušném prostoru. Společnost vyzvala cestující, aby věnovali zvýšenou pozornost informacím publikovaným na letišti svého odletu.

„Největší problémy zaznamenáváme ve vzdušném prostoru Turecka (zejména Antalya), kde jen během soboty 29. 6. došlo ke zpoždění všech 30 našich letů,“ uvedla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková. Obdobná situace měla zde být také v neděli.

Kontrolní vež na letišti v Antalyi (foto: Pxhere - CC0)

Například dnešní let QS2679 z Antalye do Brna přistál místo v 18:10 až ve 20:34. Let QS1197 z Antalye do Prahy přistál místo 18:50 v 21:03. Rekordní zpoždění měl ovšem dnes podle údajů pražského letiště let číslo QS2607, který místo ve 03:40 ráno přistál až ve 21:25. Není divu, že se cestujícím, a hlavně letecké společnosti Smartwings tato situace nelíbí a musí se pasažérům za vzniklá zpoždění omlouvat. Tato zpoždění se však netýkají jen Smartwings, podobně jsou postiženi i další dopravci mířící na nejdůležitější letiště Turecké riviéry.

Společnost Smartwings uvedla, že je pro ni situace naprosto nepřijatelná a žádá přijetí okamžitých opatření ze strany Evropské komise a evropské agentury Eurocontrol.

Pohled na letiště v Antalyi před přistáním, květen 2012 (foto: Mykhailo Slupitskyi/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-4.0)

„Pokud nepřistoupí Eurocontrol k urychlenému sjednání nápravy v řízení evropského vzdušného prostoru a nevyřeší s tureckými řídícími letového provozu řádné řízení letadel v tureckém vzdušném prostoru tak, aby nedocházelo ke zbytečnému zpožďování letů a vyčkávání letadel před přistáním, nebo dokonce k vynucené diverzi letadel na náhradní letiště, budeme muset část, anebo všechny lety do turecké Antalye zrušit,“ uvedla Dufková.

Jak vyplývá z online přehledů Eurocontrol odletělo v sobotu z v turecké Antalye jen 12,2 % letů včas. Na čas přiletělo na toto letiště dokonce jen 10,8 % letů. Celková přesnost letů na tureckých letištích dosáhla v sobotu jen 39,7 %. Antalya je nejhorší z letišť, která jsou v denním přehledu agentury Eurocontrol.

Společnost Smartwings létá v letošní letní sezóně s 58 letadly. Denně provozuje v průměru 250 letů.

Pohled na řídící věž letiště Antalya, březen 2019 (foto: János Korom Dr./Wikimedia Commons - CC-BY-SA-2.0)

Témata