Společnost United Airlines objednala 200 elektroletadel u start-upu Archer

11.02.2021 - USA & KanadaPasažéři ve velkých aglomeracích se chtějí pohodlně a bez rizika uváznutí v zácpách dostat na svůj let. Zmeškání letu kvůli zácpě je noční můrou každého cestovatele. Ve výsledku pak lidé raději volí dlouhou časovou rezervu, která snižuje celkovou efektivitu rychlého cestování letadlem. Na tento aspekt cestování cílí mnohé start-upy, které chtějí využít pokroku v technologiích bateriových úložišť. Jejich vizí je uvést v nejbližších pěti letech na trh malé elektroletadlo, které by umožnilo rychlý přesun z velkého letiště do blízkého okolí. Jako nejlepší technologie se jeví elektroletadla s kolmým startem a přistáním - eVTOL (= electric vertical takeoff and landing), která by umožňovala zřídit odletové a přiletové místo na střechách velkých budov, přímo v městských centrech. O německých projektech firem Lilium a Volocopter jsme informovali již dříve. Dalšími významnými start-upy mířící na tento segment jsou čínská společnost EHang, novozélandská Wisk, americká Joby a Archer.

Kalifornský start-up Archer má ovšem oproti konkurenci výhodu jisté objednávky 200 kusů na své letadélko Archer Maker od United Airlines v celkové hodnotě jedné miliardy amerických dolarů. S opcí na dodávky dalších 100 kusů za další půl miliardy. Letadlo má parametry vhodné pro nasazení ve velkých městech - technologii eVTOL, kapacitu 4 pasažérů, nulové emise, tichý chod jen s 45 decibely, rychlost 240kmh, dolet necelých 100 kilometrů. A to vše při nákladech na let jen okolo 2 dolarů na 1km. Pro konečného cestujícího má tak být cena například za několikaminutový let mezi Manhattanem a letištěm JFK srovnatelná s tím co by zaplatil při podobné nejméně hodinové jízdě na této relaci s Uberem. Firma Archer usiluje o získání licence FAA v roce 2024, od téhož roku hodlá letadlo sériově vyrábět. V dlouhodobějších vizích počítá firma od roku 2028 s autonomním ovládáním stroje s možností manuálního ovládání na dálku v nouzových situacích.

Zda bude strategie společnosti United sázící na start-up Archer úspěšná, ukáže čas. Jedno se však zdá zřejmé. V dnešní době již naplno běží boj o to, kdo se stane budoucí "Teslou letectví".

počítačové vizualizace stroje Archer Maker - zdroj: www.archer.com

Štítky