Automobilový koncern Stellantis se stal největším akcionářem výrobce eVTOL Archer

06.07.2024 07:00 - USA & KanadaPoté, co výrobce eVTOL letadel Archer Aviation oznámil, že získal certifikaci FAA svého modelu Midnight, začaly se okolo výrobce dít zajímavé události a aktivity. Tento týden Archer oznámil v tiskové zprávě, že společně s investiční společností Kilroy vystaví v jižním San Francisku Kilroy Oyster Point. Ten má být určený pouze pro přistání a vzlety eVTOLů Archer Midnight. Má být hlavním uzlem vznikající sítě v San Francisku, odkud mají podle plánů Archeru Midnighty obsluhovat široké okolí tohoto velkoměsta a nabízet cestujícím z jednoho konce velkoměsta na druhý alternativní rychlejší jízdu vzduchem. Společnost Kilroy se zabývá investicemi do nemovitostí a výstavbou developerských projektů.

plán sítě eVTOL v San Francisku (zdroj: media kit společnosti Archer)

Tento týden zase uvedl automobilový koncern Stellantis, který vznikl v lednu 2021 fúzí francouzscké Groupe PSA (značky Peugeot, Citroën, DS, Opel/Vauxhall ) s italsko-americkou společností Fiat Chrysler Automobile, že se stal největším akcionářem firmy Archer. Stellantis investoval do akcií společnosti Archer loni 110 miliónů dolarů, letos 39 miliónů a dalších 55 miliónů oznámil v povinném hlášením na burze v New Yorku tento týden.

Společnost Archer tyto prostředky využívá zejména pro vybudování výrobního závodu v Georgii. Zde na ploše 32,5 hektarů vzniká obří tovární hala s kapacitou výroby 650 letadel eVTOL ročně. Dokončená by měla být ještě letos. Jedná se o jedno z největších výrobních zařízení v leteckém průmyslu. Společnost Archer při zařizování haly stroji nutnými pro výrobu letadel úzce spolupracuje právě se společností Stellantis, která má bohaté zkušenosti se sériovou výrobou automobilů.

rostoucí výrobní závod v Georgii (zdroj: media kit společnosti Archer)

"Jen málo věcí se vyrovná vzrušení, když vidíte, jak se sen mění ve skutečnost. Oceňuji inovace, odborné znalosti a tvrdou práci inženýrských a výrobních týmů společností Stellantis a Archer," řekl Carlos Tavares, generální ředitel společnosti Stellantis.

Je možné, že letecký průmysl stojí na začátku velké proměny. A to zatím za malého zájmu médií. Je velmi pravděpodobné, že v nejbližších letech vzduchem se prohánějící tiché elektrické taxíky eVTOL spojující blízké letiště či dopravní uzel s centrem velkoměsta se stanou běžnou součástí měst a dostupnou alternativou pozemní automobilové dopravě trpící častými dopravními zácpami.

eVTOL Archer Midnight (zdroj: media kit společnosti Archer)

Témata