Společnost Pratt and Whitney se obrátila na soud kvůli GoFirst

12.05.2023 00:00 - USA & Kanada



Společnost Pratt & Whitney obrátila na soud v USA, aby se postavila proti snaze indické společnosti GoFirst vymáhat arbitrážní rozhodnutí proti americké společnosti ohledně dodávek náhradních motorů. Tuto informaci s citováním soudního spisu v Delaware přinesla včera agentura Reuters. Na tento soud se totiž jako první obrátila ještě před návrhem na insolvenci indická letecká společnost GoFirst poté, co v Singapuru vyhrála arbitrážní řízení proti společnosti Pratt & Whitney, která podle ní nedodala motory včas.

Indický nízkonákladový dopravce, který tento měsíc vyhlásil úpadek, se dostal do finanční krize, kterou vyvolaly podle jeho slov "vadné" motory Pratt & Whitney, jež uzemnily přibližně polovinu z 54 letadel Airbus A320neo. Právníci společnosti Pratt & Whitney, která je součástí společnosti Raytheon Technologies, uvedli, že neexistuje žádný důvod pro tvrzení společnosti GoFirst, že společnost International Aero Engines (IAE), jejímž akcionářem je Pratt & Whitney, měla v úmyslu způsobit úpadek společnosti GoFirst. Tvrzení společnosti GoFirst, že dodané motory způsobily její krach, je podle právníků Pratt & Whitney neopodstatněné, a americký výrobce motorů poukázal na fakt, že letecká společnost roky neplatila za údržbu a leasingové poplatky, které měla nasmlouvané, což vedlo k nutnému pozastavení služeb údržby, oprav a provozu. Z tohoto důvodu podle právníků společnosti Pratt & Whitney neexistuje žádný důvod pro tvrzení společnosti GoFirst, že společnost International Aero Engines (IAE), jejímž akcionářem je Pratt & Whitney, měla v úmyslu způsobit úpadek společnosti GoFirst. Podle právníků Pratt & Whitney GoFirst není obětí, ale ve skutečnosti "nesolventní leteckou společností, která po několik let podstatně porušovala své smluvní závazky vůči IAE tím, že včas nezaplatila mnoho desítek milionů dolarů, které Go First nepochybně dluží".

motor PW1000G výrobce Pratt & Whitney na letadle Airbus A220-300 společnosti AirBaltic, srpen 2018 (autor: Kārlis Dambrāns, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata