Společnost easyJet získala sloty na letišti v Lisabonu

19.06.2022 - Evropa18 slotů denně na letišti Humberto Delgada v Lisabonu získala společnost easyJet od místního dopravce TAP Air Portugal. Ten musel tyto sloty uvolnit v souladu s podmínkami Evropské komise, aby se vybalancovalo možné narušení hospodářské soutěže v souvislosti se státní podporou Portugalska svému vlajkovému dopravci, jehož hlavní základna je právě zde, na letišti v Lisabonu. TAP tuto pomoc obdržel v prosinci 2021. Společnost easyJet tak bude moci začít provozovat nové linky z Lisabonu od 30. října.

Nedávno se dopravce easyJet rozhodl zmenšit svoji přítomnost v Berlíně od začátku zimní sezóny o jednu třetinu svých bázovaných letadel. Nyní dává zisk slotů v Lisabonu odpověď na otázku kam se část uvolněných kapacit easyJetu zřejmě přemístí.

Letiště v Lisabonu je pojmenováno po Humberto Delgadovi, generálu portugalského letectva, diplomatu a politikovi, který se pokusil svrhnout režim diktátora Salazara, oficiálně tehdejšího předsedu vlády. V roce 1958 se rozhodl kandidovat na prezidenta proti kandidátovi Salazarova režimu Américo Tomásovi. Delgado se svým postojem k Salazarovi nijak netajil. Byl si dobře vědom toho, že prezidentova pravomoc odvolat premiéra z funkce je v podstatě jedinou kontrolou Salazarovy moci. Américo Tomás však volby oficiálně vyhrál. Spekuluje se ovšem, že se mu to povedlo jen díky masívnímu falšování volebních lístků. Salazar totiž odmítl umožnit zástupcům opozice sledovat sčítání hlasů. A Salazar znepokojen širokou podporou Delgada raději přenesl volbu prezidenta na zákonodárný sbor. Po neúspěšné volbě Delgada vyhodili z armády a Delgado byl donucen odejít do exilu. V únoru 1965 byl Salazarovou tajnou policií vylákán k tajnému pokusu překročit hranice Portugalska, při kterém byl i se svou sekretářkou u španělského města Olivenza režijní tajnou policií PIDE zavražděn. Ke konci režimu tak došlo až v dubnu 1974, téměř 4 roky po smrti Salazara. Tehdy během levicového vojenského převratu, tak zvané karafiátové revoluci, vycházely tisíce Portugalců do měst, kde se mísily s vojenskými složkami. Lidé pokládali po ulicích a na zbraně vojáků červené karafiáty. Po karafiátové revoluci byla sepsána nová ústava, zrušena cenzura, obnovena svoboda projevu, došlo k propuštění politických vězňů a portugalské kolonie získaly nezávislost. Portugalsko se stalo opět demokratickou zemí.

Letiště Humberto Delgada v Lisabonu, srpen 2020 (autor: Captain Raju, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata