easyJet plánuje zmenšit svoji přítomnost v Berlíně

25.05.2022 - EvropaV úterním tiskovém prohlášení britské nízkonákladové společnosti easyJet společnost oznámila, že od zimního letového řádu plánuje umístit na základnu v Berlíně jen 11 místo současných 18 letadel. Ze současných zhruba 800 zaměstnanců plánuje easyJet zhruba třetinu propustit. Doposud byl easyJet největším provozovatelem letů v Berlíně. Letiště i místní politici jsou tímto krokem překvapeni.

Podle společnosti stojí za tímto rozhodnutím kombinace vysokých a neustále stoupajících poplatků na berlínském letišti. A dále pomalejší oživování poptávky Berlíňanů po létání než letecká společnost očekávala. Společnost plánuje přesunout uvolněné kapacity na jiná evropská letiště mimo Německo, kde je všeobecně levněji a zároveň se zde již plně obnovila poptávka po létání.

Airbus A320 společnosti easyJet na letišti v Praze, srpen 2016 (autor: Karelj, Wikimedia Commons)

Vzhledem k posledním rušením letů společnosti z britských letišť, které plní sociální sítě a anglické novinové články v posledních dnech, lze odhadnout, že domovskou Velkou Británii uvolněná letadla zřejmě neposílí. Tam naopak easyJet zoufale zápasí s nedostatkem personálu a nabízí nově nástupní bonus 1.000 liber pro nové palubní zaměstnance. EasyJet dokonce přistoupil k omezení počtu sedaček v letadlech Airbus A319 o 6 míst na 150, což je limit leteckého britského leteckého úřadu, který umožňuje takto provozovat lety s menším množstvím palubního personálu.

https://twitter.com/IndyTravel/status/1528732049816821762?s=20&t=KmiCpAmTdl15_O6xkdjX1w

Společnost easyJet dosáhla v roce 2019, před pandemií, 96 miliónu přepravených zákazníků a čistého zisku 349 miliónů liber. Její strategií je zaměřit se na několik středních nebo větších letišť a získat zde velkou nabídkou vysoký tržní podíl. Pro easyJet je z hlediska počtu nabízených destinací nejvýznamnějším letištěm londýnský Gatwick, následovaný právě Berlínem, londýnským letištěm Luton, Ženevou, Bristolem, Manchesterem, Basilejí, Milánem-Malpensou, Lyonem a Benátkami. Společnost provozuje flotilu letadel výrobce Airbus. V říjnu 2021 čítala flotila dopravce celkem 310 letadel typů A319, A320, A320neo a A321neo.

Témata