Společnost Boeing vykázala za druhé čtvrtletí zisk

27.07.2022 - USA & KanadaAmerický výrobce dopravních letadel, firma Boeing, dnes potěšila finanční trhy informací o tom, že za druhé čtvrtletí letošního roku dokázala vytvořit provozní zisk. Provozní cash flow dosáhlo ve čtvrtletí 81 milionů dolarů. Je to sice o 72 procent méně než za stejné období loni, ale pro trhy je to překvapení. Analytici spíše očekávali stále záporný provozní výsledek.

Cash flow společnosti Boeing se stalo středem zájmu investorů, protože výrobce letadel si značně půjčil, aby se dostal z postupných krizí způsobených uzemněním letounů 737 MAX a pandemií. K 30. červnu činil dluh společnosti 57,2 miliardy dolarů. Analytici též očekávali negativní vliv celosvětových problémů s narušenými dodavatelskými řetězci. Provozní zisk však firma Boeing dosáhla i přes tyto negativní vlivy. Je to zejména díky zvýšeným dodávkám letadel Boeing 737 MAX. Těchto letadel nyní společnost vyrobí za měsíc 31 kusů. Ještě před rokem to bylo ještě pouze 16 letadel.

O deset procent nižší výnosy hlásí divize zbraní a vesmíru. Jenže větší váhu má ve výsledcích stále divize dopravních letadel. A ta má dokonce naděje na ještě lepší finanční výsledky, pokud by obnovila dodávky letadel 787 Dreamliner. Podle generálního ředitele Dave Calhouna je Boeing v "závěrečné fázi" příprav na obnovení jejich dodávek. Letadla 787 Dreamliner totiž Boeing již více než přes rok kvůli problémům s kvalitou výroby přestal zákazníkům dodávat. Obnovení jejich dodávek by tak mělo mít na výši provozního zisku společnosti ve třetím a zejména čtvrtém kvartálu letošního roku velmi pozitivní vliv.

představení prototypu letadla Boeing 787 Dreamliner v červenci roku 2007 (autor: Yasuhiko Obara Yasobara, Wikimedia Commons, CC-BY-2.5)

Témata